Pierwsza linia Rail Baltica ruszy w 2027 roku

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

Pierwsza linia kolejowa w ramach projektu kolei dużych prędkości Rail Baltica powinna zostać uruchomiona do 2027 r. – przekazał łotewski minister transportu Talis Linkaits.

„Rail Baltica to projekt stulecia dla Łotwy, a jego budowa i terminowe ukończenie jest jednym z priorytetów kraju. Sytuacja geopolityczna i wojna pokazują, jak ważny jest ten projekt dla krajów bałtyckich i całej Europy” – powiedział minister, dodając, że planowana jest realizacja projektu etapami, tak aby pierwsze linie kolejowe zaczęły działać w 2027 roku.

Linkaits powiedział, że prace budowlane już się rozpoczęły zarówno na głównym dworcu kolejowym w Rydze, jak i na lotnisku w Rydze. Zawarto również umowę na budowę Terminalu Salaspils, a w przyszłym roku planowane jest rozpoczęcie budowy magistrali kolejowej w kierunku południowym, aby stworzyć połączenie z Kownem i dalej do Polski.

Minister poinformował również, że w celu realizacji projektu uchwalono kilka nowelizacji ustaw, w tym nową ustawę „Rail Baltica”.

Jak informował wcześniej portal BalticTimes.com, Rail Baltica to dwutorowa, zelektryfikowana linia kolejowa o europejskim standardzie o rozstawie szyn 1435 mm, przeznaczona do transportu pasażerskiego i towarowego, która ma zostać zbudowana z Tallina do granicy litewsko-polskiej. Całkowita długość linii kolejowej wyniesie 870 kilometrów, a po jej ukończeniu i uruchomieniu prędkość pociągów osiągnie maksymalnie 240 kilometrów na godzinę.

Wstępny koszt projektu oszacowano na 5,8 mld euro, przy czym część kosztów została sfinansowana ze środków unijnych. Projekt Rail Baltica będzie stopniowo oddawany do użytku etapami w latach 2026-2030.

BalticTimes.com

fot. twitter/@EiropasKomisija

Skip to content