Pierwsza rocznica uruchomienia Baltic Pipe
W ciągu 2023 roku gazociągiem Baltic Pipe do Polski z Danii przypłynęło ponad 5,5 mld m sześc. gazu – poinformował w komunikacie Gaz-System.
Spółka w komunikacie poinformowała, że leżący na dnie Bałtyku gazociąg Baltic Pipe zapewniający dostawy gazu z Szelfu Norweskiego przez Danię do Polski, jest obecnie „kluczowym filarem bezpieczeństwa energetycznego”. Zaspokaja ponda 50 proc. rocznego zapotrzebowania Polski na gaz.
„Minął rok od uruchomienia 274 kilometrów Baltic Pipe – gazociągu biegnącego na dnie Morza Bałtyckiego – pierwszego w historii polskiego gazownictwa gazociągu podmorskiego. Dzięki temu w ciągu roku z Danii do Polski przepłynęło ponad 5,5 mld m3 gazu” – wskazano w informacji.
Przerwy i problemy zażegnane
Gaz-System przypomniało, że na początku funkcjonowania oddanego w ubiegłym roku gazociągu, czyli w okresie od 1 października do 30 listopada 2022 r., ze względów technicznych, przepustowość połączenia wynosiła niecałe 2 mld m3 rocznie. 30 listopada 2022 roku gazociąg osiągnął już swoją pełną przepustowość czyli 10 mld m3 rocznie.
„W ciągu minionych 12 miesięcy pracy zdarzały się okresy przesyłania gazu o pełnej przepustowości infrastruktury, potwierdzając tym samym przydatność Baltic Pipe, który obok Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu jest jednym z głównych punktów dostaw gazu ziemnego do naszego kraju” – wskazano.
Jak poinformowano, w pierwszym roku funkcjonowania gazociągu „podstawowe działania eksploatacyjne w pierwszym roku eksploatacji koncentrowały się na przygotowaniu i przeprowadzeniu inspekcji zewnętrznej (w tym badań środowiskowych) oraz inspekcji wewnętrznej, wymaganych przez odpowiednie Urzędy w Danii, Szwecji i Polsce”.
„Inspekcja zewnętrzna polegała na wykonaniu badań batymetrycznych dna oraz szczegółowej kontroli wizualnej zdalnie sterowanym robotem podwodnym wzdłuż całej trasy gazociągu. W trakcie inspekcji podmorskiej przeprowadzono również monitoring środowiskowy w celu określenia wpływu gazociągu po roku eksploatacji na środowisko morskie. Prowadzone prace inspekcyjne wymagały uzgodnień z właścicielami licznej infrastruktury podmorskiej, z którymi gazociąg Baltic Pipe jest skrzyżowany oraz z urzędami w Danii, Polsce i Szwecji” – dodano.
W komunikacie przypomniano, że Gaz-System podpisał z firmą SEA Global z Australii w lutym 2023 roku pięcioletnią umowę na usługi doradztwa technicznego z obszaru zarzadzania eksploatacją i integralnością gazociągów podmorskich.
***
Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System, należący w 100 proc. do Skarbu Państwa, to strategiczna spółka odpowiedzialna za przesył gazu. Zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce i podmorskim gazociągiem Baltic Pipe. Jest także właścicielem terminala LNG w Świnoujściu.
6 października minął dokładnie rok od uruchomienia gazociągu Baltic Pipe, inwestycji niezwykle ważnej i kluczowej dla rozwoju infrastruktury krytycznej w naszym kraju oraz dywersyfikacji źródeł dostaw surowców. Baltic Pipe to także część całego procesu uniezależniania Polski od dostaw surowców energetycznych z Rosji.
gaz-system/pap
fot. gaz-system/