Pierwsze Leopardy trafiły do Gliwic

Autor: dr Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Ruszył hub serwisowy dla niemieckich czołgów z krajów NATO, wysyłanych na Ukrainę. Do zakładów Bumar-Łabędy w Gliwicach, spółki wchodzącej w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, trafiły już pierwsze pojazdy.

Tym samym sfinalizowała się umowa między Polską a Niemcami dotycząca tej inwestycji. Warto prześledzić jak kształtowała się debata publiczna wokół powyższego projektu. Media opozycyjne w pewnym momencie kwestionowały, że centrum w ogóle powstanie w Polsce. Powołując się na publikacje niemieckie, sugerowano, że Polacy nie potrafią się dogadać, stawiają wygórowane żądania finansowe itd. Po szczycie NATO w Wilnie, rozmaici eksperci pisali, że hub powstanie na Litwie.

Od początku było to bez sensu, bowiem Litwini nie posiadają takiego doświadczenia, ani nie dysponują konieczną infrastrukturą do realizowania tego typu zleceń. Byłoby to także nierozsądne logistycznie. W Gliwicach będą remontowane Leopardy, które trafią na ukraiński front. Może to być nawet kilkaset sztuk. Dla gliwickiego zakładu oznacza to rozwój i nowe miejsca pracy.

fot. twitter/

Skip to content