Pierwsze polskie Bayraktary trafiły do polskiej armii

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak przekazał pierwsze drony bojowe Bayraktar polskim żołnierzom.

„Nie ma nowoczesnego wojska bez dronów; Bayraktary będą wykonywać zarówno misje rozpoznawcze, jak i bojowe. To, co dzieje się na Ukrainie, pokazuje, że to skuteczna broń” – powiedział szef MON. „W przypadku Bayraktarów – dronów, które z jednej strony będą wykonywać misje rozpoznawcze, a z drugiej – są gotowe, by wykonywać również misje uderzeniowe” – dodał.

Drony bojowe Bayraktar TB2 zostały zakontraktowane w Turcji w 2021 roku. Trafiły do 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu (woj. zachodniopomorskie).

Jak przypomniał, w skład każdego zestawu oprócz sześciu dronów wchodzą: radary i stacje kontroli lotu. „Jesteśmy przygotowani, żeby również przeprowadzać serwis tych płatowców, a więc gotowość bojowa to jest kwestia dni” – dodał.

„Uzbrojenie, które otrzymaliśmy, w sposób znaczący wpłynie na zwiększenie zdolności operacyjnej całego Wojska Polskiego” – powiedział dowódca 12 BBSP płk pilot Marcin Szubiński. Jak dodał, samolot TB2 jest przeznaczony „do wykonywania misji rozpoznawczych i uderzeniowych, z wykorzystaniem amunicji precyzyjnej, zadania może wykonywać w dzień, w nocy, w każdych warunkach atmosferycznych”.

Ultranowoczesne drony

Polska zamówiła cztery zestawy zawierające 24 drony w maju 2021 roku w Turcji. Są one zdolne do działań zarówno rozpoznawczych, jak i uderzeń. W skład każdego zestawu wchodzi 6 uzbrojonych dronów Bayraktar TB2.

„Kontrakt obejmuje także dostawę m.in. mobilnych stacji kontroli, radarów SAR, symulatorów oraz zapas części zamiennych. Umowa przewiduje także dostarczenie naprowadzanych laserowo kierowanych pocisków typu MAM-L i MAM–C, które umożliwią realizację pełnego spektrum zadań taktycznych zgodnie z operacyjnym przeznaczeniem systemu oraz amunicji szkolnej” – informuje PAP.

Do Sił Zbrojnych RP dotarł pierwszy z zestawów, obejmujący m.in. 6 bezzałogowych statków powietrznych wraz z 3 mobilnymi stacjami kontroli. Pierwsza partia dostaw zakontraktowanego sprzętu wojskowego obejmuje również m.in. elementy wsparcia naziemnego systemu, urządzenia diagnostyczne, części zamienne.

***

Bayraktar TB2 stały się jednymi z symboli wojny na Ukrainie. Jest to to taktyczny bezzałogowy system powietrzny (BSP) klasy MALE zdolny do prowadzenia zadań obserwacyjnych i rozpoznawczych (ISR) oraz misji bojowych za pomocą kierowanych pocisków przenoszonych na czterech punktach podwieszeń pod skrzydłami. Jest wyposażony w system awioniki, który umożliwia w pełni automatyczne kołowanie, start, lądowanie oraz sam przelot.

Dron ma: 6,5 metra długości oraz 12 metrów szerokości. Lot może trwać do 27 godzin. Masa startowa to 650 kg, a maksymalna prędkość, którą może osiągnąć to ok. 220 km/h.

PAP/Twitter/MON

fot. twitter/@MON_GOV_PL

Skip to content