Pierwszy parlamentarny szczyt Platformy Krymskiej
Pierwszy raz w historii szczyt Platformy Krymskiej odbywa się w formie parlamentarnej. Ze względu na toczącą się na Ukrainie wojnę, tegoroczny szczyt odbywa się w Zagrzebiu (stolicy Chorwacji). Polskę reprezentują marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
W szczycie udział biorą delegacje parlamentów z ok. 50 krajów. Organizowany jest przez parlamenty Chorwacji i Ukrainy.
„Próbuje się wmawiać naszym społeczeństwom, że wysokie ceny żywności i wszystkich nośników energii to wina Ukraińców; naszym obowiązkiem jest edukowanie naszych społeczeństw, że to wina Rosji” – podkreśliła marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
Marszałek podkreśliła, że jest niezwykle zbudowana dotychczasowymi wystąpieniami zaproszonych delegacji.
„Wszyscy mówimy jednym głosem, wykazujemy solidarność z Ukrainą. Mówimy o tym, że Krym należy do Ukrainy, żadne z naszych państw nie uznało zaboru Krymu przez Rosję. Wiemy, ile będzie potrzeba pracy, ile działań, nie tylko dyplomatycznych, ale także pomocy finansowej, żeby Krym wrócił do Ukrainy” – mówiła Witek.
„Mówiliśmy też o tym, że pokazujemy naszą jedność, że tylko w jedności i w solidarności możemy zmusić Rosję do tego, żeby ta wojna, która została rozpętana przez Władimira Putina, została zakończona. Mówiliśmy o cierpieniach narodu ukraińskiego, o tym, że na Krymie dokonywana jest straszna rzecz, a mianowicie stamtąd wywożone są dzieci do nielegalnej adopcji przez rodziny rosyjskie, mówiliśmy o tym, że Tatarzy krymscy są zmuszani do tego, żeby wstępować do wojska rosyjskiego” – dodała marszałek Sejmu.
Platforma Krymska
Jest to powołane w 2021 roku z inicjatywy Kijowa międzynarodowe forum konsultacyjne. Celem Platformy jest zakończenie trwającej już od 2014 rosyjskiej okupacji Półwyspu Krymskiego.
Kolejnym celem jest także wywarcie politycznej presji na Rosję ws. Krymu, walka z dezinformacją sponsorowaną i w całości kontrolowaną przez Kreml (który poprzez fałszywe informacje i relacje, stara się wyciszyć i rozmyć kwestię okupacji półwyspu przez Rosję) oraz debata i praca nad bezpieczeństwem w basenie Morza Czarnego.
Do udziału w Platformie Ukraina zaprosiła szereg państw i organizacji międzynarodowych zajmujących się kwestiami prawa międzynarodowego i bezpieczeństwa.
„Zadeklarowaliśmy Ukrainie, że będziemy stać przy Ukrainie, że przetrzymamy to wspólnie z nimi, że nie są sami i że dziękujemy bardzo im i armii ukraińskiej, ale także całemu narodowi ukraińskiemu za heroizm, niezwykłą waleczność i odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale także za nas” – powiedziała marszałek Sejmu.
PAP/twitter
fot. twitter/@KancelariaSejmu