PKN Orlen podpisał 20-letni kontrakt na dostawy LNG do Polski

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

PKN Orlen oraz Sempra Infrastructure z USA zawarły długoterminowy kontrakt na dostawy do Polski LNG w ilości 1 mln ton rocznie przez 20 lat od 2027 r. Zdaniem prezesa polskiego giganta, to „istotny element bezpieczeństwa energetycznego Polski i regionu”.

„Dziś kolejny ważny dzień dla naszej gospodarki i również dla innych gospodarek w tym regionie” – podkreślił prezes PKN Orlen podczas środkowej konferencji prasowej po podpisaniu kontraktu z Sempra Infrastructure z USA. Obajtek zwrócił uwagę, że Sempra Infrastructure to „istotny gracz na rynku amerykańskim w zakresie LNG”.

Jak wyjaśnił prezes, kontrakt dotyczy łącznie 20 mln ton LNG – milion rocznie. „Kontrakt zabezpiecza wzrost zużycia gazu w Polsce i regionie” – dodał.

Zaznaczył jednocześnie, że priorytetem polskiej spółki, jest dywersyfikacja źródła dostaw surowców. „Nie możemy być naiwni w zakresie polityki zakupów węglowodorów” – dodał

„W tym miejscu pragnę zaznaczyć, że kontrakt z firmą Rosneft nie będzie przedłużony, ani nie będzie podpisany nowy kontrakt. Orlen 3,6 mln ton ropy uzupełni z innych kierunków. Tymi kierunkami jest Zatoka Perska, Morze Północne, ale również Stany Zjednoczone. Mamy już w pełni zabezpieczone te umowy” – oświadczył prezes PKN Orlen. „W ten sposób uzyskujemy dywersyfikację dostaw do systemu Orlen w 90 proc. spoza kierunku rosyjskiego. To jest bardzo duże wyzwanie, ale pracowaliśmy ponad sześć lat, byśmy mogli być bezpieczni” – dodał.

Wypełnienie magazynów

Zgodnie z danymi przekazanymi przez Obajtka na konferencji prasowej, obecnie wypełnienie magazynów gazu wynosi 100 proc., czyli 3,2 mld metrów sześć., wydobycie krajowe gazu – 3,7 mld metrów sześc. oraz 80 proc. zarezerwowanych mocy gazociągu Baltic Pipe – 6,5 mld metrów sześc.

Dodatkowo wydobycie na szelfie norweskim wynosi ok. 3 mld metrów sześć., gazu, a plany zakładają powiększenie wydobycia w ciągu kilku lat do 4 mld metrów sześć.

Obecny na konferencji ambasador USA Mark Brzeziński zwrócił uwagę, że Stany Zjednoczone i Polska pracują nad „wieloma projektami w zakresie energetyki”. Podkreślił, że „jest specjalny filar przyjaźni polsko-amerykańskiej”. „Cieszę się, że mogę tutaj być z powodu tej ważnej okazji, że Sempra i PKN Orlen, dwie ważne marki, współpracują razem w ważnej branży”.

Dodał, że „bezpieczeństwo energetyczne jest bezpieczeństwem narodowym”. „Polska musi mieć zapewniony dostęp do paliwa, które umożliwia rozwój gospodarki” – stwierdził ambasador USA.

***

Jak podał PKN Orlen, po zawarciu umowy z Sempra Infrastructure łączny wolumen kontraktów koncernu z amerykańskimi dostawcami LNG wzrósł do blisko 8 mln ton skroplonego gazu ziemnego rocznie, a zdecydowana większość surowca – 6,5 mln ton LNG będzie kupowana na podstawie kontraktów w formule FOB – Free on Board. „W związku z tym Grupa Orlen rozpoczęła rozwój własnej floty jednostek do przewozu skroplonego gazu ziemnego w oparciu o długoterminowe umowy czarterowe. Dwa pierwsze gazowce, zbudowane specjalnie na potrzeby Grupy, rozpoczną transport LNG jeszcze w tym roku” – przypomniał PKN Orlen. Dodał, iż w 2025 r. Grupa Orlen będzie dysponować ośmioma takimi jednostkami.

PAP/PKN Orlen

fot. orlen.pl

Skip to content