PKN Orlen połączył się z PGNiG

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

Połączyliśmy się z Grupą Kapitałową PGNiG. Tym samym finalizujemy procesy przejęć, dzięki którym wchodzimy do grona 150 największych firm na świecie – oznajmił na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Spółka poinformowała, że na podstawie danych z Centralnej Informacji KRS „powziął informację o wpisie w rejestrze przedsiębiorców KRS w dniu 2 listopada 2022 r. przez Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi XX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego połączenia koncernu ze spółką PGNiG, podwyższenia kapitału zakładowego oraz zmian statutu PKN Orlen uchwalonych przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie tej spółki we wrześniu.”.

„Połączyliśmy się z @GKPGNiG. Tym samym finalizujemy procesy przejęć, dzięki którym wchodzimy do grona 150 największych firm na świecie. Stworzyliśmy potencjał do realizacji wielomiliardowych inwestycji wzmacniających bezpieczeństwo i niezależność energetyczną Europy Środkowej” – napisał w środę na Twitterze prezes PKN Orlen.

Połączenie spółek zostało przeprowadzone zgodnie z Kodeksem Spółek Handlowych. Odbyło się to poprzez przeniesienie całego majątku PGNiG, który obejmuje wszystkie prawa i obowiązki – aktywa i pasywa tego podmiotu na spółkę przejmującą – którą jest PKN Orlen.

Jednocześnie podwyższony został kapitał zakładowy spółki na drodze emisji akcji połączeniowych, które zostaną wydane akcjonariuszom PGNiG.

PKN Orlen poinformował, że w związku z połączeniem jego kapitał zakładowy został podwyższony z kwoty 783 mln 59 tys. 906,25 zł do kwoty 1 mld 451 mln 177 tys. 561,25 zł. Po rejestracji podwyższenia kapitału zakładowego spółki ogólna liczba akcji wszystkich emisji wynosi 1 mld 160 mln 942 tys. 49 akcji o wartości nominalnej 1,25 zł – podaje PAP.

Koncern multienergetyczny

Przejęcie PGNiG przez PKN Orlen jest kolejnym etapem budowy przez Orlen multienergetycznego koncernu. Wcześniej doszło do przejęcia Grupy Energa oraz Grupy Lotos.

Zgoda rządu na połączenie dwóch gigantów miała miejsce 26 września. 28 września Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PKN Orlen podjęło uchwałę ws. połączenia z PGNiG oraz o odpowiednich zmianach w statucie spółki. Akcjonariusze PGNiG przegłosowali połączenie z Orlenem podczas NWZ 10 października.

Zgodnie z argumentacją rządu, fuzja spółek sprawi, że powstanie podmiot, który z uwagi na swoją dużą konkurencyjność, będzie mógł sprostać transformacji energetycznej – duży koncern będzie mógł skuteczniej pozyskiwać surowce, wejść na nowe rynki zbytu i będzie miał większe możliwość negocjowania korzystniejszych warunków zakupu surowców energetycznych.

PAP/Rzeczpospolita/Twitter

fot. twitter/@DanielObajtek

Skip to content