PKN Orlen prowadzi ekspansję w Europie Środkowo-Wschodniej

Autor: Dr Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Źródło zdjęcia: PKN Orlen/Grupa Lotos

Polska firma staje się liderem rynku paliwowego w rejonie Trójmorza. Ekspansja obejmuje m.in. Słowację i Węgry.

Rodzimy gigant podpisał cztery umowy, wypełniające zalecenia Komisji Europejskiej w, warunkujące fuzję z Lotosem. Według pierwszej z nich Saudi Aramco, największy koncern naftowy na świecie, obejmie 30 proc. udziałów w gdańskiej rafinerii oraz przejmie firmy Lotos SPV 1, zajmującej się hurtowym sprzedawcy paliw i Lotos-Air BP Polska, sprzedającej paliwo dla samolotów.

Saudi Aramco zwiększy także dostawy ropy naftowej z Bliskiego Wschodu w przedziale 200 – 337 tyś. baryłek dziennie. Docelowo import ropy z tego kierunku ma wynieść aż 45 proc. całego wolumenu. Dotychczas lokalny rynek był uzależniony od dostaw z Rosji, które zaczęły być zbyt ryzykowne pod względem politycznym.

Z kolei w kwestii handlu detalicznego – nastąpiła wymiana aktywów z węgierskim MOL. MOL za 610 mln dolarów przejmie 417 stacji paliw należących do Lotosu. Z kolei PKN Orlen za 259 mln USD odkupią od MOL 144 stacje benzynowe na Węgrzech i 41 na Słowacji. Zwiększą tym samym ekspansje na tych rynkach. Prezes Daniel Obajtek zapowiedział, że do Orlenu trafi kolejne 100 stacji.

Dzięki transakcji PKN Orlen może zwiększyć nawet podwoić przychody do sumy 230 mld zł rocznie. Finalizacja przejęcia Lotusu ma nastąpić latem tego roku. Orlen zarządza już sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie oraz posiada spółki wydobywcze w Polsce oraz w Kanadzie. Dzięki transakcji firma będzie posiadać 7 proc. udziałów w węgierskim rynku handlu detalicznego paliwami.

Skip to content