PKN Orlen rozbudowuje rafinerię w Możejkach. To największa w historii koncernu inwestycja na Litwie

Podziel się tym wpisem:

Jeszcze w tym roku ruszy budowa instalacji pogłębionego przerobu ropy w rafinerii w Możejkach na Litwie. PKN Orlen poinformował, że podpisał już porozumienie w tej sprawie ze spółką Orlen Lietuva, a koszt inwestycji ma wynieść 641 milionów euro.

„To największy w historii Grupy ORLEN projekt inwestycyjny prowadzony na Litwie” – podkreślił płocki koncern w informacji prasowej. Dzięki budowie rafineria w Możejkach będzie bardziej zyskowna, a sam region wzmocni swoje bezpieczeństwo energetyczne – zaznaczono

Inwestycja w efektywność i ekologię

– Inwestycja potrwa do 2024 roku, a jej realizacja zwiększy konkurencyjność litewskiego zakładu. Znacząca poprawa rentowności z produktów wysokomarżowych o ponad 12 proc. pozwoli także na poprawę stabilności dostaw paliw zarówno w krajach bałtyckich, jak i w Polsce – wyjaśnił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. We wpisie na Twitterze wskazał, że ogłoszenie planów spółki to „historyczny dzień dla ORLEN Lietuva i litewskiej gospodarki”.

Zwiększona rentowność z produktów wysokomarżowych to zmniejszony przerób ropy naftowej przy jednoczesnym utrzymaniu dotychczasowego poziomu produkcji paliw. Według przedstawicieli płockiego koncernu inwestycja pozwoli to na wyprodukowanie większej ilości oleju rafinowanego z mniejszej ilości ropy naftowej. Polski koncern będzie mógł także spoglądać w kierunku zwiększenia swojej oferty produktów. Inwestycja wychodzi także naprzeciw coraz ostrzejszym przepisom środowiskowym, bowiem w jej wyniku dojdzie do zakończenia produkcji wysokosiarkowych ciężkich olejów opałowych.

PKN Orlen ważny dla Litwy

– Szczególnie ważnie jest, że firma planuje rozszerzenie oferty i inwestycje w projekty związane z energią odnawialną. Duże znaczenie dla naszego kraju ma działalność Orlenu w takich obszarach, jak produkcja zielonego wodoru – stwierdził prezydent Litwy Gitanas Nausėda.

Litewski polityk omówił z przedstawicielami PKN Orlen strategię i przyszłe plany działań, przyczyniające się do realizacji celów klimatycznych UE. Podczas odwiedzin Nausėda dokonał również wizytacji terenów produkcyjnych fabryki i spotkał się z pracownikami firmy oraz przedstawicielami związku zawodowego nafciarzy. W spotkaniu, oprócz prezydenta Litwy, uczestniczyli wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister energetyki Dainius Kreivys, prezes zarządu PKN Orlen Daniel Obajtek, dyrektor generalny AB Orlen Lietuva Michał Rudnicki, ambasador RP na Litwę Urszula Doroszewska.

Rafineria w Możejkach jest największa firmą na Litwie, posiadającą 1,5 tys. zatrudnionych, a kolejene 4,5 tys. to pracownicy zewnętrznych firm, które z nią ściśle współpracują. Tylko w zeszłym roku Orlen Lietuva z tytułu podatków wpłaciła do budżetu Litwy ponad 560 mln euro.

Źródło: PAP, lrp.lt, Orlen

Fot. Daniel Obajtek/Twitter

Skip to content