Platforma pomocy Ukrainie. G7 z nową inicjatywą

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

Grupa siedmiu najbogatszych gospodarek świata (G7) zapowiedziała utworzenie wielo-agencyjnej platformy, której celem będzie pomoc ogarniętej wojną Ukrainie.

Platforma oprócz pomocy doraźnej, ma także koordynować pomoc oraz wsparcie, a także skupić się na odbudowie kraju po ustaniu wojny. Zgodnie z zapowiedzią, przedstawiciele G7 mają zebrać się w tej sprawie „najszybciej jak to możliwe”. Rozmowy w tej sprawie planowane są w styczniu.

Jak zapowiedzieli przywódcy we wspólnym oświadczeniu, nowa forma współpracy ma opierać się na kontakcie z Ukrainą, partnerami międzynarodowymi i organizacjami finansowymi. Współpraca ma prowadzić do stworzenia nowej Platformy Koordynacji Darczyńców.

„Za pośrednictwem tej platformy będziemy koordynować istniejące mechanizmy, aby zapewnić bieżące krótko- i długoterminowe wsparcie, koordynować dalsze międzynarodowe finansowanie i specjalistyczną wiedzę oraz wspierać program reform wewnętrznych na Ukrainie” – czytamy w oświadczeniu.

Przywódcy G7 powiedzieli, że utworzą „sekretariat” dla platformy, czyli reprezentacyjne zaplecze dla inicjatywy, a każdy kraj członkowski wyznaczy wysokiego rangą przedstawiciela rządu, który będzie nadzorował tworzenie platformy i działania koordynacyjne.

„Zdecydowanie wspieramy wysiłki na rzecz zapewnienia natychmiastowej stabilności finansowej Ukrainy oraz jej odbudowy i odbudowy w kierunku zrównoważonej, dostatniej i demokratycznej przyszłości, zgodnie z jej europejskimi ambicjami” – dodano.

Inicjatywa ma opierać swoje działania na podstawie wniosków i analiz dokonanych podczas konferencji w Berlinie (która odbyła się w październiku) oraz w czerwcu w Londynie.

Przywódcy G7 zobowiązali się również do pomocy Ukrainie w zaspokojeniu potrzeb związanych z przygotowaniem do zimy.

Ponadto, przedstawiciele G7 zwrócili się do ministrów finansów państw członkowskich o szybkie spotkanie w celu omówienia skoordynowanego wsparcia budżetowego w 2023 r., przy czym główną rolę odegrać ma Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW).

MFW zapewnił Ukrainie 2,7 miliarda dolarów w ramach nadzwyczajnego finansowania.

Prezes Banku Światowego David Malpass powiedział, że Bank Światowy wypłacił Ukrainie 18 miliardów dolarów, z czego większość pochodziła ze Stanów Zjednoczonych i Europy.

Ale kraj będzie potrzebował od 3 do 5 miliardów dolarów miesięcznie pomocy finansowej, aby utrzymać funkcjonowanie kraje, szacuje MFW. To nawet o 1 mld USD miesięcznie więcej niż prognozowano w październiku.

Reuters/euronews

fot. twitter/@UATV_en

Skip to content