Podczas manewrów NATO w Rumunii odbędzie się szczyt B9. Liderzy będą rozmawiać m.in. o aktywności Rosji w regionie

Podziel się tym wpisem:

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego zapowiedział, że z inicjatywy prezydenta Polski Andrzeja Dudy podczas manewrów NATO DEFENDER-21 odbędzie się szczyt państw Bukaresztańskiej Dziewiątki poświęcony między innymi nadchodzącemu szczytowi Sojuszu i sytuacji na Wschodzie.

Paweł Soloch zauważył na antenie Programu 1 Polskiego Radia, że działania Rosji w pobliżu granicy z Ukrainą, które z niepokojem obserwowało wiele państw w Europie, odbywały się w przededniu manewrów wojsk NATO. Ćwiczenia DEFENDER-21 odbędą się na terenie Rumunii, Bułgarii i w basenie Morza Czarnego. Zdaniem szefa BBN, Kreml chciał pokazać „jakimi siłami odpowiedzi dysponuje na wypadek, gdyby NATO zwiększyło obecność w tym rejonie”.

„Ogólny wzrost napięcia w relacjach z Rosją”

Soloch potwierdził, że przy okazji manewrów w Rumunii odbędzie się szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki. Jak zaznaczył, Andrzej Duda wraz z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem wystosowali zaproszenia do pozostałych siedmiu członków formatu.

– Państwa Dziewiątki chcą wypracować wspólne stanowisko również wobec szczytu NATO, który odbędzie się w połowie czerwca – przekazał prezydencki minister. Zaznaczył, że szczyt będzie też okazją, by „ustosunkować się” do działań Kremla w regionie, a więc „koncentracji wojsk na granicy z Ukrainą” i „ostrego sporu z Czechami”. Wskazał na „ogólny wzrost napięcia w relacjach z Rosją”.

Stanowisko B9 wymusi „bardziej asertywną postawę” wobec Kremla?

– To jest też pozycjonowanie się państw regionów wobec wspólnego stanowiska, które docelowo wobec tego, co robi Rosja, będzie zajmował Zachód – zaznaczył szef BBN.

– Wierzymy, że wspólne stanowisko Grupy Wyszehradzkiej, a być może wkrótce i B9, czyli państw należących do Unii Europejskiej, też będzie wymuszało na UE zajęcie bardziej asertywnej postawy wobec tego, co robi Rosja – mówił Paweł Soloch na antenie Programu 1 Polskiego Radia.

Format Bukaresztańskiej Dziewiątki to inicjatywa Polski i Rumunii, będąca przestrzenią dyskusji i koordynacji stanowisk w sprawach bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO. Grupę tworzą: Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa, Łotwa, Estonia, Rumunia i Bułgaria.

Skip to content