Pół miliona złotych za „polskiego Nobla”. Pierwsze w historii wręczenie Nagród Kopernikańskich

Podziel się tym wpisem:

W najbliższy wtorek (20 czerwca) na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się uroczystość wręczenia Nagród Kopernikańskich, wyróżnień za wybitne osiągnięcia naukowe o przełomowym znaczeniu oraz zasięgu miedzynarodowym. Laureaci ujawnieni zostaną w poniedziałek, 19 czerwca, podczas konferencji prasowej.

Przyznawanie wyróżnienia jest jednym z zadań — w ramach Narodowego Programu Kopernikańskiego — powołanej we wrześniu 2021 roku Akademii Kopernikańskiej i ma stanowić formę docenienia dorobku badaczy przesuwających granice dotychczasowego poznania ludzkości.

Wyjątkowe wyróżnienie dla badaczy

Nagrody Kopernikańskie są przyznawane za wybitne osiągnięcia naukowe o przełomowym znaczeniu i zasięgu międzynarodowym. Wyróżnienie — w formie indywidualnej nagrody pieniężnej w wysokości 500 tys. zł  — w tym roku zostanie wręczone po raz pierwszy. W jednym roku Akademia przyznaje maksymalnie dwa takie wyróżnienia. 

Od 2023 roku Akademia Kopernikańska przyznaje Nagrody corocznie, kolejno w jednej z kategorii: astronomia, ekonomia, medycyna, filozofia lub teologia albo prawo. Zgodnie z regulaminem, laureaci z dniem otrzymania Nagrody stają się członkami Akademii. 

Wyboru laureata dokonuje Prezydium Akademii, natomiast kandydatów mogą zgłaszać: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Prezes Rady Ministrów, minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego i nauki, Izba Akademii, 10 członków Akademii lub jeden z laureatów Nagrody Kopernikańskiej.

Laureaci i gala wręczenia Nagród

Już w najbliższy poniedziałek (19 czerwca), w Centrum Prasowym Polskiej Agencji Prasowej przy ulicy Brackiej 6/8 w Warszawie, odbędzie się konferencja prasowa podczas której poznamy tegorocznych, a zatem pierwszych w historii laureatów. 

Sama gala wręczenie wyróżnień odbędzie się we wtorek 20 czerwca, w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego o 18.00. Wstęp dla zaproszonych gości. Transmisja na akademiakopernikanska.gov.pl.

fot. twitter/@AKopernikanska

Skip to content