Polak obejmuje ważne stanowisko w NATO. Zastąpi Niemca

Autor: dr Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Generał broni Janusz Adamczak obejmuje dziś funkcję dyrektora generalnego Międzynarodowego Sztabu Wojskowego Kwatery Głównej NATO, poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej. 

MON podał równolegle, że stanowisko polskiego przedstawiciela wojskowego przy Komitetach Wojskowych NATO i Unii Europejskiej przypadki generałowi broni Sławomirowi Wojciechowskiemu. 

Międzynarodowy Sztab Wojskowy to kilkuset oficerów i podoficerów Paktu Północnoatlantyckiego. Jednostka zajmuje się planowaniem i ocenianiem zaleceń militarnych Komitetowi Wojskowemu sojuszu. W jego skład wchodzi sześć oddziałów: planu i polityki, wywiadu, operacyjny, logistyki i materiałów, łączności i informacji oraz uzbrojenia. Szef MSW wybierany jest na trzyletnią kadencję, to jedna z najważniejszych funkcji w sojuszu.

Gen. Adamczak jest przedstawicielem nowego pokolenia dowódców Wojska Polskiego. Wyższą Szkołę Wojsk Pancernych w Poznaniu ukończył w 1987 r. W przeszłości był szefem kontyngentu na misjach oraz dowodził 11 Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej w Żaganiu oraz 2. Korpusem Zmechanizowanym. Pracował także w przedstawicielstwach NATO w Brukseli. Adamczak zastąpi na stanowisku niemieckiego generała Hansa-Wernera Wiermanna.  

„Chciałbym podziękować Szefom Obrony za wybranie mnie na kolejnego Dyrektora Generalnego Międzynarodowego Sztabu Wojskowego NATO (DGIMS). Wypełnianie tych obowiązków i współpraca z wami wszystkimi dla dobra Sojuszu i naszego wspólnego bezpieczeństwa będzie dla mnie zaszczytem. NATO znajduje się w ważnym momencie, gdy pracujemy nad rewizją Koncepcji Strategicznej i decydujemy o przyszłych priorytetach, celach i wyzwaniach, przed którymi stanie Sojusz w następnej dekadzie. Nasza dobra współpraca, solidarność i jedność mają kluczowe znaczenie w obliczu wspólnych zagrożeń i jestem gotów dopilnować, abyśmy kontynuowali naszą pracę w tym duchu” – mówił generał po otrzymaniu nominacji.

Zdjęcie ilustracyjne: Twitter / @MON_GOV_PL

Skip to content