Polska będzie potęgą militarna w Europie

Autor: dr Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Nasz kraj konsekwentnie realizuje cel posiadania najmocniejszych wojsk lądowych w Unii Europejskiej, pretendując do miana drugiej armii w NATO.

Obecnie stan osobowy naszej armii to 180 tyś. żołnierzy różnych formacji: zawodowych, służby dobrowolnej, zasadniczej i obrony terytorialnej. Wojsko Polskie przyciąga rekrutów nie tylko odpowiedzialnością za ojczyznę, ale także warunkami służby. Znacznie poprawiły się zarobki. Szeregowi mogą liczyć na płace rzędu 4600 zł miesięcznie, a oficerowie nawet ponad 9 tyś. złotych. Oprócz tego stworzono system dodatków stażowych, motywacyjnych i nagród.

Dobrze wynagradzany żołnierz ma do dyspozycji najnowocześniejszy sprzęt na świecie. Choć wielu analityków i publicystów uznawało to za mrzonkę, ministerstwo obrony narodowej podpisało umową na dostawę 486 systemów wyrzutni HIMARS, które będą tworzyć 27 dywizjonów wojsk rakietowych. Umowę podpisał Skarb Państwa i amerykańska firma Lockheed Martin. Pakiet zawiera także wsparcie techniczne, logistyczne i szkoleniowe. Dostawy rozpoczną się najpóźniej za dwa lata.

Na tę chwilę otrzymamy 18 pierwszych wyrzutni na podstawie starego kontraktu oraz 300 rakiet krótkiego i średniego zasięgu. Łącznie więc będziemy posiadać ponad 500 HIMARS-ów oraz kilkadziesiąt tysięcy pocisków rakietowych mogących razić cele na odległość ponad 300 km.

Polska tworzy także kompleksowy system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Nasza tarcza antyrakietowa powstaje przy współpracy z USA i Wielką Brytanią oraz rodzimego przemysłu obronnego. MON podpisało niedawno umowę na dostawę 6 kolejnych baterii PATRIOT, stanowiska dowodzenia i bezzałogowce. W ten sposób powstaje II faza systemów Wisła, Pilica i Narew. Departament Stanu USA zatwierdził zgodę na sprzedaż Polsce kolejnych elementów obrony powietrznej. W jej skład wchodzą m.in. systemy kierowania i radary.

Jak silne sprzętowo będzie Wojsko Polskie można było sobie unaocznić podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Czołgi Abrams, K2, Leopard 2, wyrzutnie HIMARS, PATRIOT, haubice K9 i Krab oraz kilkaset rodzajów rozmaitego uzbrojenia, to wszystko jest już na wyposażeniu Wojska Polskiego. Budowa najsilniejszej armii w Europie idzie w dobrym kierunku. Nie jest to wyłącznie sfera marzeń, lecz namacalna rzeczywistość.

fot. X/@mblaszczak

Skip to content