Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Polska będzie produkować więcej amunicji

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

Na zwiększenie potencjału pozyskania amunicji i jej produkcji w Polsce, ma być w najbliższym czasie przeznaczone do 2 mld zł. Nowe wydatki zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, a Rada Ministrów przyjęła właśnie uchwałę w tej sprawie.

„Dzisiaj Rada Ministrów przyjęła uchwałę, która mówi o Narodowym Programie Amunicyjnym – programie, które zwiększy moce produkcji amunicji w Polsce” – zapowiedział.

Premier przekazał, że obecnie, polskie zakłady produkujące amunicję kalibru 155 mm albo 120 mm mogą ją sprzedawać na pniu. Obecne zapotrzebowanie ma być wielokrotnie większe niż zdolności produkcyjne np. we Francji czy Niemczech.

„Dlatego dzisiaj zatwierdziliśmy program, który zachęca podmioty prywatne, spółki Skarbu Państwa, podmioty zagraniczne również – oczywiście te sprawdzone i zweryfikowane przez nasze służby – do szybkiego podjęcia tego wyzwania, aby na terytorium Rzeczypospolitej powstawały nowe zakłady produkcji amunicji” – zaznaczył premier.

Wskazał również, że rząd zobowiązał się, by „przeznaczyć w najbliższym czasie na inwestycje z budżetu, Skarbu Państwa, finansów publicznych do 2 mld zł”.

„A zamówienia – 800 tys. sztuk amunicji, to zamówienia, które będą opiewały na kwotę 12 mld zł. To jest zobowiązanie, które podjęliśmy – konkretnie zwiększające potencjał do pozyskania arsenału amunicyjnego w krótkim czasie, a najlepiej jeszcze jego produkcji na terytorium RP” – oświadczył.

Wspólny zakup amunicji

20 marca 18 państw, w tym 17 z UE przyjęło porozumienie ws. Wspólnych zakupów amunicji, która wesprze Ukrainę i uzupełni zapasy państw członkowskich.

W ostatnich dniach media rozpisywały się o ogromnych brakach czy wręcz pustych magazynach z amunicją w państwach członkowskich UE, które aktywnie wspierają Ukrainę w jej walce z Rosją, praktycznie od pierwszych dni wojny.

Podpisane porozumienie zakłada, że amunicja będzie kupowana szybciej i w sposób łatwiejszy proceduralnie.

Z początku porozumienie podpisały Austria, Belgia, Chorwacja, Cypr, Czechy, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Luksemburg, Malta, Niderlandy, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Słowacja i Szwecja oraz Norwegia; w czwartek (23 marca) Europejska Agencja Obrony (EDA) poinformowała o przystąpieniu Hiszpanii, Litwy i Polski. EDA zaznaczyła, że do inicjatywy mogą się przyłączyć wszystkie należące do Agencji państwa (jest ich 27).

PAP/Rzeczpospolita/twitter

Fot. twitter/@MON_GOV_PL

Skip to content