Polska, Chorwacja i Francja dołączają do rezerw strategicznych na wypadek zagrożeń chemicznych, biologicznych i radiologicznych
Trzy kraje: Polska, Chorwacja i Francja dołączyły do rezerw strategicznych UE „na wypadek zagrożeń chemicznych, biologicznych i radiologicznych”.
Rezerwy strategiczne UE obejmują m.in. antybiotyki, szczepionki, środki uspokajające i profilaktyczne oraz specjalny sprzęt, taki jak detektory i środki odkażające oraz środki ochrony osobistej, np. maski przeciwgazowe i kombinezony ochronne.
Szybsze reagowanie na zagrożenia
Komisja Europejska buduje obecnie rezerwy strategiczne, które usprawnią zdolność reagowania kryzysowego. Odbywać się to będzie za pośrednictwem unijnego mechanizmu obrony ludności oraz Urzędu ds. gotowości i reagowania na sytuacje kryzysowe w zakresie zdrowia (HERA). Ma poprawić to gotowość i reagowanie UE na zagrożenia z sektora chemicznego, biologicznego, radiologicznego i nuklearnego (CBRJ).
W poniedziałek (20 lutego) do Finlandii dołączyła Chorwacja, Francja i Polska. Kraje przyjęły zapasy o łącznej wartości 545,6 mln euro.
Jednocześnie, Komisja Europejska ogłosiła dodatkowe zaproszenie do składania wniosków o łącznej wartości 636 mln euro, koncentrujące się tym razem na odpowiedzi na patogeny mogące potencjalnie wywołać pandemię, zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne i nuklearne.
HERA to kluczowy filar europejskiej unii zdrowia. Jest jednocześnie podstawowym atutem we wzmacnianiu reagowania i gotowości UE na sytuacje kryzysowe w dziedzinie zdrowia. Głównym celem jednostki jest zapewnienie rozwoju, produkcji, zaopatrzenia i sprawiedliwej dystrybucji kluczowych medycznych środków zaradczych.
PAP/KE
fot. twitter/@EC_HERA