Polska „hubem” logistycznym w odbudowie Ukrainy

Podziel się tym wpisem:

Jak podkreśliła przebywająca w Brukseli pełnomocnik pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej Jadwigi Emilewicz, Polska „jest szczególnie predestynowana do odgrywania roli węzła transportowego, logistycznego i informacyjnego, wspierającego powojenną odbudowę Ukrainy”.

Wiceminister podkreśliła, że chce stworzyć forum wymiany informacji pomiędzy przedstawicielami państw członkowskich UE, które będą zaangażowane w odbudowę Ukrainy po wojnie.

„Możliwości potencjalnego finansowania powojennej odbudowy Ukrainy, a także powiązania planowanych reform i inwestycji z przystąpieniem tego kraju do UE to główne tematy wizyty pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej Jadwigi Emilewicz w Brukseli” – przekazało w piątkowym komunikacie MRiPR.

„Zależy nam na stworzeniu forum wymiany informacji z przedstawicielami państw członkowskich UE odpowiedzialnymi za naprawę i odbudowę Ukrainy (w tym ze specjalnymi wysłannikami), wkrótce po przyjęciu wniosku Komisji Europejskiej dot. nowego instrumentu finansowego na rzecz tego kraju” – wskazała, cytowana w piątkowym komunikacie, wiceszefowa MRiT, pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej Jadwiga Emilewicz.

Zdaniem Emilewicz, Ukraina potrzebuje wiarygodnego partnera, który będzie nieprzerwanie wspierał jej odbudowę i rekonwalescencję po wojnie.

„Polska jest szczególnie predestynowana do odgrywania roli węzła transportowego, logistycznego i informacyjnego, wspierającego ten proces” – zaznaczyła wiceminister na posiedzeniu wyższych urzędników UE w sprawie odbudowy Ukrainy, które odbyło się w Brukseli.

Przekazano, że podczas wizyty w siedzibie Komisji Europejskiej Emilewicz spotkała się m. in. z dyrektor Anną Jarosz-Friis oraz dyrektorem generalnym w Dyrekcji Generalnej ds. Negocjacji Sąsiedztwa i Rozszerzenia (DG NEAR) Gertem Janem Koopmanem.

pap/gov.pl

fot. twitter/@HeilbronnPierre

Skip to content