Polska i Czechy ochronią słowackie niebo

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

Polska i Czechy podpisały w sobotę porozumienie o ochronie słowackiej przestrzeni powietrznej. Porozumienie wynika z faktu, iż Słowacja rezygnuje ze swoich starych samolotów MiG-29 produkcji radzieckiej.

Porozumienie obejmujące ochronę słowackiej przestrzeni powietrznej zostało podpisane przez ministrów obrony wszystkich trzech partnerów. Będzie obowiązywało dopóki Słowacja nie otrzyma od USA nowych myśliwców F-16, co ma nastąpić w 2024 roku.

Podpisanie umowy nastąpiło w momencie, gdy wojna na Ukrainie wkracza właśnie w 7 miesiąc.

Porozumienie

Zgodnie z umową Polska i Czechy zapewnią niezbędne siły do ​​szybkiego reagowania w przypadku naruszenia przestrzeni powietrznej Słowacji. Słowacja podobnie jak Polska graniczy bezpośrednio z Ukrainą, która 24 lutego została napadnięta przez Rosję.

Umowę podpisali w słowackiej bazie lotniczej ministrowie obrony Czech Jana Cernochova, polski Mariusz Błaszczak i słowacki Jaroslav Nad.

„W bezpośrednim sąsiedztwie naszego regionu, w którym żyjemy, wybuchła wojna, a my wszyscy, którzy tu dziś stoimy, albo mamy doświadczenie z faszyzmem, albo komunizmem, i naprawdę cenimy wolność, którą osiągnęliśmy po 1989 roku” – powiedziała Cernochova w wiadomościach. wraz z jej słowackimi i polskimi odpowiednikami.

Błaszczak powiedział, że zgodnie z umową para polskich myśliwców F-16 rozpocznie patrolowanie przestrzeni powietrznej Słowacji od 1 września. Nazwał ten wysiłek sposobem dla sąsiadów na „odstraszenie potencjalnego agresora”.

Słowacja ma flotę 11 samolotów MiG-29, a w zeszłym miesiącu Nad powiedział, że Słowacja może rozważyć przekazanie ich Ukrainie pod pewnymi warunkami.

Zapytany w sobotę przez reportera o to, czy odrzutowce mogą polecieć na Ukrainę, Nad powiedział, że Słowacja prowadzi rozmowy z Ukrainą i jej sojusznikami z Unii Europejskiej o tym, jak najlepiej pomóc. Powiedział jednak, że nie potrafi jeszcze powiedzieć, jak ta pomoc mogłaby wyglądać.

Od początku rosyjskiej inwazji 24 lutego Ukraina nakłaniała zachodnich sojuszników do zapewnienia jej samolotów bojowych, aby rzucić wyzwanie przewadze powietrznej Rosji.

Polska, Czechy i Słowacja należą do regionu, który był pod kontrolą Moskwy przez dziesięciolecia zimnej wojny. Wiele osób obawia się, że jeśli Rosja nie zostanie zatrzymana na Ukrainie, odnowione imperialne ambicje Moskwy również mogą wycelować w nich.

associated press

fot. twitter/MON

Skip to content