Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Polska i Wielka Brytania ramię w ramię

Autor: Dr Aleksander Olech
Podziel się tym wpisem:

Niespodziewanie już dzisiaj Warszawa stała się głównym sojusznikiem Londynu. Premier Mateusz Morawiecki wizytujący premiera Wielkiej Brytanii nie spodziewał się takiej wylewności i gościnności. Z pewnością spotkanie na Downing Street w Londynie można uznać za sukces. Dołączył do Warszawy kolejny ważny sojusznik, co jest kluczowe w kontekście trwającego konfliktu na wschodniej granicy.

Boris Johnson powiedział, że jest bardzo wdzięczny za wizytę polskiej dyplomacji. Podkreślił, iż docenia przyjazd polskiego premiera i jego ogromne chęci do współpracy. Ponadto brytyjski premier stwierdził, że jest to idealny moment dla Wielkiej Brytanii na zaangażowanie we współpracę z Polską, a także najwyższy czas, aby stanąć ramię w ramię na przeciwko tym, którzy próbowali sprowokować kryzys migracyjny m.in. na polskich granicach.

B. Johnson nie przestawał zaskakiwać swoimi komplementami i zaznaczył, że Polska i Wielka Brytania mają prawie takie same priorytety oraz podążają w tym samym kierunku. Jednocześnie ostrzegał przed oponentami i fałszywymi przyjaciółmi, którzy są także w demokratycznych państwach i należą do formatów międzynarodowych. Brytyjski premier określił również Polskę jako najbliższego europejskiego sojusznika w NATO w sprawach bezpieczeństwa i obrony. Na koniec stwierdził, że oba krają muszą się trzymać razem w obliczu wszystkich nadchodzących wyzwań.

W trakcie rozmowy poruszono również kwestię Ukrainy i zwiększonej obecności wojsk rosyjskich. Nie zabrakło dyskusji na temat migracji, w tym także w kontekście zatonięcia łodzi z migrantami próbującymi się dostać z Francji do Anglii.

Podsumowanie spotkania to podkreślenie więzi gospodarczych, społecznych i kulturowych między Brytyjczykami i Polakami. Obaj premierzy stwierdzili, że istnieje potrzeba wzmocnienia wymiany handlowej oraz dalszego pogłębiania kooperacji.

Bez wątpienia wizyta premiera Mateusza Morawieckiego może być traktowana w kategorii sukcesu. To Boris Johnson był tym, który wielokrotnie uwydatniał bliskie relacje Polski i Wielkiej Brytanii oraz naciskał na wspólna politykę bezpieczeństwa. Miejmy nadzieję, że faktycznie za słowami pójdą czyny i będziemy mogli liczyć na Brytyjczyków w następnych nie tylko miesiącach, ale i latach, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Dr Aleksander Olech – ekspert Portalu i Fundacji Trójmorze, a także Dyrektor Programu Bezpieczeństwa Europejskiego w Instytucie Nowej Europy. Specjalizuje się w tematyce zagrożeń dla bezpieczeństwa międzynarodowego.

Skip to content