Polska nie przedłuży kontraktu na dostawy od rosyjskiego Gazpromu

Podziel się tym wpisem:

Pełnomocnik polskiego rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski powiedział w Poranku „Siódma9”, że Polska „z pewnością nie uzależni się od rosyjskich dostaw” gazu.

Piotr Naimski odniósł się w rozmowie do transformacji polskiej energetyki, dziś opartej w dużej mierze na węglu, który trzeba, jak zaznaczył „czymś zastępować”. Tym surowcem, który wyprze węgiel, będzie gaz. Pełnomocnik polskiego rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej wskazał, że konsumpcja gazu w Polsce będzie do lat 30. XXI rosła.

– Z pewnością nie uzależnimy się od rosyjskich dostaw. Rosyjski kontrakt wygasa w przyszłym roku. Nie będziemy go oczywiście przedłużali – mówił Naimski (umowa z Gazpromem obowiązuje do 31 grudnia 2022 r.). Jak mówił, działania spółki GAZ-SYSTEM mają zapewnić ilości surowca konieczne dla potrzeb polskich odbiorców i gospodarki „z innych niż rosyjskie źródeł”.

W tym kontekście w audycji padło pytanie o gazociąg Baltic Pipe. – Wszystko dzisiaj wskazuje na to, że 1 października przyszłego roku do Polski będzie przesłany gaz Baltic Pipem – mówił Piotr Naimski. Dodał, że opóźnienia w realizacji inwestycji wynikające z „kwestii środowiskowych”, zostały rozwiązane przez stronę duńską.

Zatem, jak wskazał pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, inwestycja ma być ukończona w zakładanym od początku terminie. – To oznacza, że panujemy nad sytuacją – skwitował.

Skip to content