Polska otrzyma pieniądze z KPO

Podziel się tym wpisem:

Polska dostanie 5 mld euro zaliczki z unijnego programu wspierającego politykę energetyczną, który jest częścią KPO – czytamy na portalu polskieradio24.pl. „Na plan w wysokości 59 miliardów 800 milionów euro składają się niskooprocentowane pożyczki – 34,5 miliarda euro i bezzwrotne granty 25 miliardów 300 milionów euro” – wynika z informacji korespondentki PR Beaty Płomeckiej.

Wcześniejsze nieoficjalne doniesienia potwierdziła we wtorek 21 listopada Komisja Europejska. W opublikowanym po południu oświadczeniu, które uzgodnione zostało przez unijnych komisarzy.

Pieniądze dla Polski

Teraz, by Polska otrzymała pieniądze, pozytywną ocenę Komisji Europejskiej muszą zatwierdzić unijne rządy. Wstępnie zaplanowano, że decyzja zostanie podjęta 8 grudnia w Brukseli, na spotkaniu ministrów finansów krajów Wspólnoty. Akceptacja decyzji ma być jednak „tylko formalnością”, a dzięki niej pieniądze będą mogły popłynąć do Polski w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Wspomniane pieniądze pochodzą z unijnego funduszu RePowerEU, który skierowany jest na przemiany energetyczne i uniezależnienie w sektorze energetycznym od Rosji. Dywersyfikacja źródeł energii oraz uniezależnienie się od dostaw z Rosji jest priorytetem większości państw Wspólnoty, które zdecydowały się na taki krok zaraz po tym, jak Władimir Putin wydal decyzję o ataku na Ukrainę.

Wniosek Polski o zmiany w KPO został przesłany do brukseli jeszcze w sierpniu.

polskieradio24.pl/pap/X

fot. pixabay/dimitrisvetsikas1969

Skip to content