Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Polska podzieli się szczepionkami przeciw COVID-19 z Ukrainą. Część z nich zostanie przekazana jako darowizna

Podziel się tym wpisem:

Jak poinformowało polskie ministerstwo spraw zagranicznych w komunikacie, Polska wesprze Ukrainę poprzez odstąpienie części szczepionek przeciw COVID-19. „Ukraina potrzebuje 48 mln dawek, z czego 34 mln ma zakontraktowane do końca roku. Partia szczepionek z Polski – częściowo odsprzedana po kosztach zakupu, a częściowo odstąpiona w formie darowizny – uzupełni te dostawy” – czytamy w komunikacie MSZ.

Polski resort dyplomacji poinformował, że Narodowy Program Szczepień pozwolił na zapewnienie swobodnego dostępu Polakom do preparatów na COVID-19. „Polska posiada odpowiednią rezerwę dawek szczepień dla wszystkich naszych obywateli. Jednak w niektórych krajach dostępność szczepionek jest wciąż niewystarczająca, co istotnie utrudnia skuteczną, globalną walkę z pandemią” – czytamy.

„Działanie w duchu solidarności”

W komunikacie zaznaczono, że kraje, które zmagają się z niedoborami zwróciły się m.in. do Polski właśnie z prośbą od odsprzedaż szczepionek. „Uwzględniając ryzyko związane z koniecznością utylizacji partii szczepionek z krótkim terminem przydatności, podobnie jak inne państwa UE, jesteśmy gotowi wesprzeć te kraje, udostępniając im, po cenie zakupu, szczepionki z krótszym terminem przydatności” – wskazało MSZ.

Ministerstwo poinformowało, że „działając w duchu solidarności z naszymi ważnymi partnerami w Europie Wschodniej i Południowej” premier Mateusz Morawiecki zadecydował o odstąpieniu części preparatów „wybranym państwom Partnerstwa Wschodniego”, a także krajom Bałkanów Zachodnich.

Jednym z beneficjentów będzie Ukraina, która, jak przypomniał polski resort dyplomacji, rozpoczęła piąty etap szczepień przeciwko koronawirusowi. W jego ramach wszyscy mieszkańcy powyżej 18. roku życia mają otrzymać dawkę preparatu. „Obecnie pierwszą dawką zaszczepionych jest tylko 10,4 proc. Ukraińców, a drugą dawką jedynie 6,1 proc. Ukraina potrzebuje 48 mln dawek, z czego 34 mln ma zakontraktowane do końca roku. Partia szczepionek z Polski – częściowo odsprzedana po kosztach zakupu, a częściowo odstąpiona w formie darowizny – uzupełni te dostawy” – czytamy w komunikacie ministerstwa.

Wsparcie z Polski

MSZ wskazało, że działania Warszawy to „kolejna forma wsparcia wysiłków władz w Kijowie na rzecz zmniejszenia zagrożenia epidemicznego i poprawy warunków zdrowotnych społeczeństwa”. Wcześniej, jak przypomniano, wschodni sąsiad Polski otrzymał m.in. środki ochrony osobistej i specjalistyczny sprzęt.

Jak przypomniano, Polska i Ukraina to kraje blisko ze sobą współpracujące. Obywatele obu państw mają ze sobą regularną szczytność, co „wymaga w obliczu pandemii COVID-19 dodatkowych działań obu krajów na rzecz poprawy warunków zdrowotnych po obu stronach granicy”.

Polska dyplomacja przekazała także, że niewykluczone są kolejne dostawy. Pierwsza partia dostaw wyruszyła dzisiaj (we wtorek, 17 sierpnia). Wpis polskiego MSZ udostępnił na Twitterze oficjalny profil ambasady Ukrainy w Polsce. „Dziękujemy polskim partnerom za wsparcie działań Ukrainy podejmowanych w celu zwalczania epidemii COVID-19. Sami możemy wszystko, razem możemy więcej!” – skomentowała placówka.

Skip to content