Polska policja ma cztery nowe śmigłowce Bell. Najnowocześniejszy sprzęt dla funkcjonariuszy

Podziel się tym wpisem:

Na wyposażenie policji trafiły cztery nowe śmigłowce Bell, które wyposażone są w najnowocześniejszy sprzęt. Będą służyć m.in. do patrolowania dróg.

Do tej pory funkcjonariusze mogli korzystać z trzech maszyn. Dla porównania, największy użytkownik tych maszyn: Amerykanie, mają na wyposażeniu swojej policji ok 30 tego typu helikopterów.

„Śmigłowce typu Bell-407GXi, zakupione w ramach unijnego projektu, posłużą zwiększeniu bezpieczeństwa na polskich drogach” – poinformowała mł. insp. Anna Kędzierzawska z KGP, cytowana przez PAP.

Specjalistyczny sprzęt

Kędzierzawska wyjaśniła, że policyjni lotnicy wspólnie z „drogówką” będą patrolować sytuację na drogach zarówno w dzień, jak i w nocy. Wszystko będzie możliwe dzięki specjalnemu wyposażeniu wspomnianych śmigłowców: SOL (System Obserwacji Lotniczej), wraz ze specjalną głowicą optoelektroniczną. Do tego w śmigłowcach znajdzie się system rejestracji i transmisji obrazu oraz sterowany reflektor olśniewający.  

Ponadto, helikoptery mają dodatkowy zbiornik paliwa, co dodatkowo umożliwi lotnikom pokonanie ok. 700 km i utrzymanie maszyny w powietrzu powyżej 3,5 godziny.

„Ten projekt jest największym, który Komenda Główna Policji zrealizowała dotychczas w ramach środków europejskich – tj. blisko 170 mln zł na zakup 4 śmigłowców Bell-407GXi” – wyjaśniła Zastępca Dyrektora Biura Finansów KGP Małgorzata Kubicka.

„Od początku roku 1778 osób zginęło na polskich drogach. Każda z tych ofiar to także tragedia ich rodzin. Ta liczba wskazuje jednoznacznie, jak niezwykle ważny jest ten projekt” – dodał nadinsp. Roman Kuster, Zastępca Komendanta Głównego Policji.

***

Do tej pory dwa „belle” stacjonowały w Warszawie, a jeden w Poznaniu. Teraz nowe śmigłowce pojawią się także w Szczecinie, Wrocławiu, Łodzi oraz Krakowie. Naczelnik Zarządu Lotnictwa Policji GSP KGP insp. pil. Robert Sitek zaznaczył, że nowe śmigłowce Bell-407GXi oraz maszyny zakupione w ciągu ostatnich czterech lat, stanowią jedną z najnowocześniejszych flot lotniczych w całej Europie.

pap/polska policja

Fot. X/@Rz_Policja

Skip to content