Polska: rekordowa produkcja energii z paneli fotowoltaicznych

Podziel się tym wpisem:

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) poinformowały, że produkcja energii z fotowoltaiki sięgnęła poziomu 2 614,3 MWh. To kolejny taki rekord w tym miesiącu.

„Dzisiaj generacja z fotowoltaiki po raz pierwszy przekroczyła 2,6 GWh. Według szacunków PSE o godz. 13:30 PV pracowały z mocą 2 652,7 MW, a produkcja w godz. 13-14 wyniosła 2 614,3 MWh” – przekazała spółka za pośrednictwem Twittera.

To był drugi taki rekord w marcu. Wcześniej, 22 marca, produkcja energii z fotowoltaiki wyniosła 2,248 MWh. W Polsce produkuje się coraz więcej tego rodzaju energii. Portal BiznesAlert.pl przypomniał, że w lutym moc energetyki słonecznej w kraju przekroczyła 4 GW.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne to operator elektroenergetycznego systemu przesyłowego, posiadający ponad 14 tys. km linii i ponad 100 stacji elektroenergetycznych.

Tauron inwestuje w fotowoltaikę

Niedawno spółka Tauron Polska Energia poinformowała o uruchomieniu farmy fotowoltaicznej o mocy 6 MW. Zlokalizowana jest na Pomorzu Zachodnim, w gminie Choszczno. Ma zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne 2,5 tys. gospodarstw domowych. „To pierwsza farma wybudowana przez spółkę Tauron Ekoenergia i drugi taki obiekt w Grupie Tauron” – przekazano w komunikacie. Do końca roku ma zostać uruchomiona kolejna instalacja fotowoltaiczna.

Marek Wadowski, p.o. prezesa zarządu Tauron Polska Energia zaznaczył, że odnawialne źródła energii to ważny punkt „Zielonego Zwrotu” spółki. Zapowiedział, że w 2025 przedsiębiorstwo ma dysponować farmami fotowoltaicznymi o mocy 300 MW. Za 10 lat Tauron chce wytwarzać ponad 65 proc. energii z niskoemisyjnych i zeroemisyjnych źródeł, a także ograniczyć emisyjność o połowę.

Skip to content