Polska staje się liderem europejskiego rynku amunicji

Podziel się tym wpisem:

„Jestem przekonany, że nie tylko mamy szansę stać się liderem na europejskim rynku amunicyjnym, ale już nim jesteśmy” – powiedział w rozmowie z pap prezes PGZ Sebastian Chwałek.

W czerwcu br. PGZ podpisała umowę z Ministerstwem Obrony Narodowej na 1 mln zestawów pocisków artyleryjskich. Zdaniem Chwałka, ta umowa, to prawdziwy przełom.

„Zawarcie tej umowy – na razie mówimy o umowie ramowej – to prawdziwy przełom w podejściu do zamówień amunicji po stronie zamawiającego” – wskazał. Co więcej, dodał, że PGZ od trzech lat ciągle zwiększa produkcję.

Stabilność dla PGZ

Prezes Grupy podkreślił, że umowa zawarta z MON daje pewną stabilność.

„Daje gwarancje, że ponoszone przez nas wydatki i realizowane inwestycje mają uzasadnienie. Aktualnie kończymy negocjować pierwszą z serii umów wykonawczych. Dzięki niej deklaracje zapisane w umowie ramowej nabierają realnego kształtu” – zaznaczył.

Zdaniem Chwałka, to właśnie Polska ma szansę stać się liderem na europejskim rynku amunicji.

„Jestem przekonany, że nie tylko mamy taką szansę, ale tak już jest”. „Potwierdza to choćby marcowa wizyta w Polsce unijnego komisarza Thierry’ego Bretona, który wizytował te kraje UE, które produkują amunicję”. Jak wskazał, wizyta w Zakładach Metalowych Dezamet S.A. miała związek z decyzją Unii, by sfinansować dostawę miliona sztuk amunicji 155mm dla Ukrainy. „To wówczas komisarz podkreślał, że Polska ma jedne z największych zdolności wytwórczych i ma do odegrania kluczową rolę w dostawach amunicji w ramach unijnych zamówień” – powiedział prezes Chwałek.

Podkreślił, że PGZ od co najmniej trzech lat wzmacnia część amunicyjną swojej produkcji, a obecnie widzimy już pierwsze efekty tych działań.

„Każdy, kto choć trochę interesuje się naszą branża dostrzegł, jak bardzo zdynamizowaliśmy rozwój naszej grupy zwłaszcza w ostatnich 3-4 latach” – ocenił Chwałek. Jak wyjaśnił, ma to związek ze skokowym rozwojem polskiej armii, sytuacją geopolityczną w naszym regionie i zwiększonym zainteresowaniem światowych klientów ofertą produktową PGZ. „To wszystko napędza nasz rozwój, który dotyczy praktycznie każdej z około 50 spółek tworzących Polską Grupę Zbrojeniową. Widać zarówno systematyczny wzrost przychodów, jak też rosnące nakłady na inwestycje” – podkreślił prezes PGZ.

PGZ-AMUNICJA (konsorcjum) oraz Agencja Uzbrojenia w czerwcu podpisały wieloletnią umowę ramową obejmującą dostawy amunicji na potrzeby Wojska Polskiego. Zakłada ona „dostawę setek tysięcy sztuk amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm, ale także przewiduje zawieranie umów wykonawczych z Konsorcjum PGZ–AMUNICJA m.in. dla różnego typu amunicji kal. 120 mm; perspektywa czasowa trwania umowy to 2029 r.”

Konsorcjum PGZ–AMUNICJA tworzy pięć spółek wchodzących w skład domeny amunicyjnej Grupy PGZ. Są to: Mesko S.A., Zakłady Metalowe Dezamet S.A., Zakłady Chemiczne Nitro-Chem S.A., Gamrat sp. z o.o. i Bydgoskie Zakłady Elektromechaniczne Belma S.A.

pap/twitter

fot. twitter/@mblaszczak

Skip to content