Polska staje się militarnym liderem Trójmorza

Autor: Dr Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Rodzima armia zbroi się na potęgę. Wzrasta siła odstraszania naszego kraju. Wkrótce ruszy u nas produkcja koreańskich czołgów K2. Bedą one produkowane, serwisowane i naprawiane w Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych w Poznaniu.

O decyzji poinformował szef resortu obrony Mariusz Błaszczak. – W Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych Poznań czołgi K2 będą serwisowane, będą remontowane i będą produkowane. To jest dobra informacja dla Poznania, Wielkopolski. To są kolejne nowe miejsca pracy, to jest utrzymanie tych miejsc pracy, które zostały w WZM stworzone – powiedział. Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne to firma założona tuż po wojnie w 1945 r. Zajmuje się modernizacją sprzętu pancernego, gąsienicowego i kołowego. Obsługuje auta osobowe, terenowe i ciężarowe. Zajmuje się działalnością produkcyjną i usługową na rzecz wojska.

WZM jest także spółką autoryzowaną do świadczenia pełnego wsparcia technicznego dla czołgów Leopard 2 – poinformował MON. WZM dostarcza armii przeglądy, naprawy, serwis i konieczne modyfikacje.

Koreańskie czołgi K2 trafią do 9. Brygady Kawalerii Pancernej, funkcjonującej w ramach 16. Dywizji Zmechanizowanej, działającej w północno-wschodniej części kraju. Z kolei czołgi Abrams do 18. Dywizji Zmechanizowanej. K2 będzie wyposażony w gładkolufową armatę 120 mm z automatem ładowania, karabin maszynowy 7,62 mmm oraz wielkokalibrowy karabin 12,7 mm.

fot. Twitter

Skip to content