Autor: Dr Aleksander Olech

Polska, Ukraina i Wielka Brytania – sojusz, który może przetrwać

Podziel się tym wpisem:

Wsparcie udzielone przez Wielką Brytanię, najpierw Polsce a potem Ukrainie, a także dalsza chęć współpracy, świadczą o nowym silnym partnerze w Europie Środkowo-Wschodniej. Dla Warszawy i Kijowa to unikalna szansa na uzyskanie za sojusznika atomowego supermocarstwa.

Nowa okazja na współpracę trilateralną pomiędzy Wielką Brytanią – Polską – Ukrainą pojawiła się dosłownie kilka dni temu. Co ważne, z inicjatywą wyszła Minister Spraw Zagranicznych Wielkiej Brytanii. Nowa idea spotkała się z ogromną aprobatą ze strony Polaków i Ukraińców. Trzeba zaznaczyć, że nawet bez jej słów, ta kooperacja świetnie się rozwijała.

Niedawno jeszcze – jako pierwsi – Brytyjczycy wysłali swoich żołnierzy na granicę polsko-białoruską. Wówczas to oni dali sygnał Europie, że Polska potrzebuje pomocy, a A. Łukaszenka wykorzystuje broń demograficzną do manipulowania decyzjami czołowych polityków UE. Londyn i Warszawa zjednoczyły się i zacieśniły więzi.

Pod koniec listopada 2021 roku premier Mateusz Morawiecki wizytował premiera Wielkiej Brytanii, a spotkanie na Downing Street w Londynie uznano za sukces. Boris Johnson powiedział, że jest bardzo wdzięczny za wizytę polskiej dyplomacji. Podkreślił, iż docenia przyjazd polskiego premiera i jego ogromne chęci do współpracy. Ponadto brytyjski premier stwierdził, że jest to idealny moment dla Wielkiej Brytanii na zaangażowanie we współpracę z Polską, a także najwyższy czas, aby stanąć ramię w ramię na przeciwko tym, którzy próbowali sprowokować kryzys migracyjny m.in. na polskich granicach.

Teraz Londyn wysyła do Kijowa broń. Poinformowano, że Ukrainie przekazane będzie ok. 2000 przeciwpancernych pocisków kierowanych NLAW. Są to ręczne jednostrzałowe wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych krótkiego zasięgu. Minister obrony Wielkiej Brytanii podkreślił, że dostarczone systemy uzbrojenia to „broń krótkiego zasięgu”, która – w przypadku gdyby „czołgi dokonały inwazji na Ukrainę” – byłaby „częścią mechanizmu obronnego”.

Wszystkie trzy państwa są gotowe na międzynarodowy sojusz. Co prawda obecnie może on mieć charakter stricte militarny, ale nie oznacza to, że wkrótce nie zostanie poszerzony o kwestie handlowe i gospodarcze. Wielka Brytania będzie mieć faktyczny wpływ na sytuację w Europie, a Polska oraz Ukraina zyskały sojusznika, który podziela ich interesy w kwestii bezpieczeństwa. Taka perspektywa dla każdego z państw jest wręcz idealna.

Dr Aleksander Olech – ekspert Portalu i Fundacji Trójmorze, a także Dyrektor Programu Bezpieczeństwa Europejskiego w Instytucie Nowej Europy. Specjalizuje się w tematyce zagrożeń dla bezpieczeństwa międzynarodowego.

Skip to content