Autor: Natalia Matiaszczyk

Polska zacieśnia relacje z Japonią

Podziel się tym wpisem:

Dzisiaj (21.02) doszło do wideokonferencji ministrów obrony narodowej Polski i Japonii – Mariusza Błaszczaka i  Nobuo Kishiego. Wśród tematów rozmów znalazły się m.in. sytuacja na Ukrainie oraz działania Rosji, a także polsko-japońska współpraca.

Rozmowa trwała około 1,5 godziny. Było to pierwsze spotkanie szefów MON Polski i Japonii od kilku lat. Obaj ministrowie zgodnie stwierdzili, że sytuacja na Ukrainie i agresywne zachowania Rosji to „problem globalny, który dotyka całą społeczność międzynarodową”.

Minister Kishi zwrócił się z prośbą o pomoc w kwestii ochrony obywateli japońskich na wypadek inwazji Rosji. 11 lutego Japonia wezwała swoich obywateli do opuszczenia Ukrainy. Obecnie jednak na jej terytorium wciąż przebywa ponad 100 Japończyków. Japoński rząd planuje uruchomić loty czarterowe, by ewakuować swoich obywateli z Ukrainy do państw sąsiednich. Minister Błaszczak zapewnił, że Polska wesprze działania Japonii i zapewni jej mieszkańcom bezpieczny wjazd do Polski.

Japonia od wielu tygodni uważnie śledzi rozwój sytuacji na Ukrainie i działania Rosji. W kwestii kryzysu ukraińsko-rosyjskiego zacieśnia współpracę ze Stanami Zjednoczonymi oraz z państwami z formatu Quad (więcej o podejściu Japonii można przeczytać tutaj: Japonia i Korea Południowa wobec kryzysu ukraińsko-rosyjskiego).

Ministrowie podczas wideokonferencji podpisali także memorandum o współpracy w dziedzinie obronności. Tym samym Polska i Japonia otworzyły nowy rozdział w ramach partnerstwa strategicznego. Ustanowiono je w lutym 2015 roku, podczas wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Japonii. Zostało ono następnie zaimplementowane w 2017 roku w czasie wizyty Ministra Spraw Zagranicznych, Witolda Waszczykowskiego. Teraz, poza współpracą na polu handlu, kultury oraz nauki, przeszedł czas na sektor obronności.

Skip to content