Polskę i Litwę połączy elektroenergetyczna linia. Ostateczne decyzje inwestycyjne ws. Harmony Link

Podziel się tym wpisem:

Operatorzy systemów przesyłowych z Polski i Litwy – Polskie Sieci Elektroenergetyczne i Litgrid – podjęli ostateczne decyzje inwestycyjne dotyczące realizacji Harmony Link. Ta podmorska linia elektroenergetyczna połączy oba kraje. – To największy z projektów synchronizacji państw bałtyckich z siecią Europy kontynentalnej – powiedział Rokas Masiulis, dyrektor generalny Litgrid.

Jak czytamy w komunikacie PSE, podjęte decyzje „rozpoczynają fazę realizacji projektu”. Pozwolą m.in. na rozpoczęcie procedur przetargowych dot. wyboru wykonawca kabla wysokiego napięcia prądu stałego oraz stacji konwerterowych. Piotr Naimski, pełnomocnik Rządu RP ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, oświadczył, że Harmony Link jest „kluczową inwestycją w procesie synchronizacji” państw bałtycki z zachodnią częścią Europy. W jego opinii realizacja projektu to także dowód na „dobrą współpracę pomiędzy sąsiadami”.

„Skuteczność polsko-litewskiego partnerstwa”

Według Naimskego, i PSE, i Litgrid już wcześniej, realizując linię LitPol Link pokazały, że „są w stanie realizować tak duże i trudne projekty inwestycyjne”. Realizacja Harmony Link, to jego zdaniem dowód na „skuteczność partnerstwa polsko-litewskiego”.

Z kolei dyrektor generalny Litgrid jest zdania, że „kabel podmorski znacząco zwiększy bezpieczeństwo energetyczne regionu i przyczyni się do integracji odnawialnych źródeł energii we wszystkich krajach bałtyckich”. Cenimy sobie rzeczową i profesjonalną współpracę z polskimi partnerami przy realizacji tego ważnego projektu, który wchodzi w kluczowy etap realizacji – mówił Rokas Masiulis.

Operatorzy z Polski i Litwy w podpisanej rok temu umowie ustalali kwestię podziału prac. Obowiązkiem strony litewskiej jest instalacja kabla HVDC, „natomiast PSE będzie odpowiedzialne za stacje kowertorowe na Litwie i w Polsce”.

Rola Harmony Link w regionie

Cytowany w komunikacie spółki Prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych Eryk Kłossowski zaznaczył, że realizacja Harmony Link to nie tylko wsparcie Litwy w jej działaniach w kierunku integracji z Europą, ale również wcielanie w życie „wizji europejskiego rynku energii elektrycznej, budowanego w zgodzie z transformacją energetyczną na naszym kontynencie”.

Harmony Link ma mieć ok. 330 km długości (290 km przebiegnie drogą morską). Połączy stację elektroenergetyczną w pomorskim Żarnowcu z powstającą litewską stacją Darbėnai. Ma zostać ukończony w 2025 r. PSE przypominają, że to druga tego typu inwestycja łącząca oba państwa po (działającej od 2016 r.) linii LitPol LInk.

„Kabel podmorski poprawi bezpieczeństwo energetyczne regionu, przyczyniając się do synchronizacji systemów elektroenergetycznych Litwy, Łotwy i Estonii z obszarem synchronicznym Europy kontynentalnej” – zaznaczają Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

Skip to content