Polski minister w Moskwie. Czy OBWE będzie kluczem do zażegnania konfliktu?
Minister Rau udał się do Moskwy w poniedziałek po południu, we wtorek spotkał się z Siergiejem Ławrowem. W tym samym dniu Rosja zdecydowała o wycofaniu części swoich wojsk.
1 stycznia, Polska przejęła roczne przewodnictwo w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.
13 stycznia podczas posiedzenia Stałej Rady OBWE w Wiedniu Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau oficjalnie zainauguruje przewodnictwo Polski. „Polska będzie współpracować w ramach tzw. trójki OBWE z poprzednim i kolejnymi przewodnictwami – odpowiednio Szwecją i Macedonią Północną. Rada Ministerialna OBWE odbędzie się w Łodzi w grudniu 2022 roku” – poinformował rzecznik MSZ Łukasz Jasina.
Jak poinformował rzecznik MSZ w komunikacie ministerstwa: „Polska będzie realizować zadania w duchu kompleksowego podejścia Organizacji do zagadnienia bezpieczeństwa, zakładającego współzależność kwestii polityczno-wojskowych, jak również gospodarczych i dotyczących praw człowieka”
Polska w ramach swoich obowiązków w przewodnictwie OBWE może odegrać ważną rolę mediatora w konfliktach, które nadal mają miejsce w Europie: jak choćby w Naddniestrzu czy wschodniej Ukrainie. OBWE chociaż jej działania nie są naświetlane przez międzynarodową opinię publiczną, odgrywa ważną rolę mediacyjną w strefach konfliktu, gdzie są prowadzone negocjacje dotyczące chociażby wsparcia dla ludności cywilnej.