Polski sprzęt wojskowy trafi do kolejnego kraju

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

Polski sprzęt wojskowy, od początku wojny na Ukrainie cieszy się coraz większym zainteresowaniem na rynku zbrojeniowym na świecie. Szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział podpisanie kontraktu na zakup, z kolejnym krajem.

W rozmowie z portalem i.pl, szef MON potwierdził, że „za kilka dni zostanie podpisany ważny kontrakt”. Chodzi o firmę Mesko, która dostarczy zestawy polskich przenośnych pocisków przeciwlotniczych typu Piorun dla estońskich sił zbrojnych.

„W najbliższym czasie, za dosłownie kilka dni, zostanie podpisany ważny kontrakt pomiędzy polskim przemysłem zbrojeniowym a Estonią. Fabryka Mesko dostarczy zestawy polskich przenośnych pocisków przeciwlotniczych typu Piorun dla estońskich sił zbrojnych. Zestawy Piorun przeznaczone są do zwalczania nisko lecących statków powietrznych takich jak samoloty, śmigłowce czy drony” – powiedział wicepremier.

Zainteresowanie rośnie

Po uwadze, że Pioruny sprawdziły się podczas wojny na Ukrainie, szef MON został zapytany, czy w związku z tym zainteresowanie polskim sprzętem za granicą rośnie.

„Warto podkreślić, że jest to uzbrojenie, które w pierwszych dniach rosyjskiej agresji Polska przekazała Ukrainie i które jest przez naszych ukraińskich przyjaciół bardzo chwalone. Bo Pioruny są skuteczne i nowoczesne. Podpisanie tego kontraktu to doskonała wiadomość z kilku powodów. Pierwszy to fakt, że Estończycy stawiają na sprzęt, który sprawdza się na współczesnym polu walki i zbiera doskonałe opinie użytkowników. Po drugie, jest to polska technologia, polski produkt, zdobywający międzynarodowe uznanie, sprawdzony w najtrudniejszych warunkach bojowych, odpowiadający wymogom współczesnego teatru wojennego. I po trzecie, daje to mocne podstawy do rozszerzenia wachlarza przyszłych kontraktów z innymi partnerami” – odpowiedział.

Błaszczak dodał, że wierzy, iż „kolejne kraje także będą rozbudowywać swój potencjał w oparciu o sprawdzone zdolności naszego przemysłu obronnego”.

Pioruny służą w Wojsku Polskim. Jak zauważył minister obrony narodowej, w czerwcu została zatwierdzona umowa, która zwiększa liczbę zamówień Piorunów dla polskiego wojska. Ich liczba wzrośnie do 3,5 tys. pocisków i 600 mechanizmów startowych.

i.pl

fot. twitter/@Zelazna_Dywizja

Skip to content