Autor: dr Tomasz Teluk

Polski wątek afery korupcyjnej w Parlamencie Europejskim

Podziel się tym wpisem:

W skandal korupcyjny w Brukseli mogą być zamieszane także inne kraje – uważają śledczy. Doszło już do pierwszych aresztowań.

Belgijskie służby aresztowały conajmniej pięć osób. Najgłośniejsze zatrzymanie dotyczyło wiceprzewodniczącej Parlamentu, greckiej socjalistki Evy Kaili. Aresztowano także jej partnera Francesca Giorgii, który zaczął współpracować z policją. Eva Kaili została niemal natychmiast odwołana ze stanowiska.

Prokuratura przeszukała 19 prywatnych apartamentów i biura w PE. Według nieoficjalnych źródeł wśród zatrzymanych jest także polityk z Włoch Antoni Panzeri. To w były eurodeputowany, u którego znaleziono 600 tyś. euro w gotówce. Panzeri lobbował nie tylko na rzecz Kataru, ale także na korzyść innego kraju arabskiego – Maroka.

Media nazywają sprawę największym skandalem korupcyjnym w UE od ćwierćwiecza. Panzeri fotografował się z Królem Maroka Mohammedem IV. Dzięki wpływom ten kraj mógł cieszyć się mianem „przyjaznego w UE” i załatwiać swoje interesy związane z diasporą w Europie, kwestiami rybołówstwa czy pretensjami terytorialnymi do Sahary Zachodniej.

Tutaj pojawia się wątek polski. Panzeri był w latach 2004-2019 przewodniczącym podkomisji ds. praw człowieka i delegacji ds. stosunków z państwami Maghrebu. Z tego tytułu otrzymywał różnorakie prezenty. Dawał mu je m.in. ambasador Maroka w Polsce Abderrahim Atmoun.

Śledztwo dotyczy także córki polityka Silivii Panzerni oraz jego żony Dolores Colleoni. Obie przebywają w areszcie domowym. Jak donosi Il Fatto Quotidiano to one pośredniczyły w przekazywaniu łapówek. Panzeri mógł w tym celu założyć firmę. Na luksusowe wakacje kobiety wydawały nawet 100 tyś. euro. Skandal dotyka coraz większą liczbę włoskich polityków. W aferze wymieniany jest także Francesco Giorgii – doradca polityczny w Parlamencie Europejskim czy europoseł z ramienia socjalistów Marco Tarabelli. Podejrzany jest także jego pracownik. Tarabella był także współprzewodniczącym delegacji parlamentarnej ds. stosunków z krajami Półwyspu Arabskiego. Przesłuchiwani byli także Luca Visentini, Marię Arena i Piętro Bartolo. Bartolo był członkiem komisji parlamentarnej, która była odpowiedzialna za prace na udogodnieniami wizowymi dla Kataru. Po przesłuchaniu został jednak zwolniony wraz z pozostałymi.

fot. Twitter

Skip to content