Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Polskie cyberbezpieczeństwo na światowym poziomie

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

Polska znalazła się na 6. miejscu w rankingu Cyber Defence Index 22/23 – przekazał szef MON Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że do tak wysokiej pozycji w rankingu przyczyniła się praca Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. „To pokazuje, że rośniemy w siłę, a nasze działania międzynarodowe są doceniane” – dodał.

O pozycji Polski w tym rankingu Błaszczak poinformował na Twitterze.

Czym jest Cyber Defence Index?

Ranking Cyber Defence Index 22/23 to ocena postępów w cyfryzacji i budowie cyberbezpieczeństwa 20 największych gospodarek świata.

„Biorąc pod uwagę ogólną liczbę przyznanych punktów Polska znalazła się na 6 pozycji, tuż za Australią, Królestwem Niderlandów, Południową Koreą, USA i Kanadą. Docenione zostały m.in. działania Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni zmierzające do budowy i wzmocnienia regionalnej współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa” – czytamy w komunikacie Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

  1. miejsce przypadło Australii, które – jak dodano – „odzwierciedla wysiłek, jaki kraj włożył w budowę ogólnodostępnej bezpiecznej infrastruktury”.

„Znajdujące się na drugim miejscu Królestwo Niderlandów to europejskie centrum cyberbezpieczeństwa. Haga określana jest mianem hubu bezpieczeństwa cyfrowego, w którym znajdują się m.in. kwatery główne instytucji odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo NATO i Europolu” – wskazano.

W komunikacie wskazano także, że w przypadku Korei Południowej (3. miejsce) oraz Polski (6.miejsce), niebagatelną rolę w ocenie skuteczności cyberbezpieczeństwa odegrała geopolityka. Nasze kraje położone są bowiem w sąsiedztwie państw, których destrukcyjne działania zmuszają do powzięcia działań o charakterze obronnym. „Oba kraje zostały docenione za skuteczne odpieranie ataków pochodzących z krajów sąsiadujących – Korei Północnej i Rosji” – podkreślono.

Nasz kraj został przez ekspertów doceniony m.in. za działania realizowane przez Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

„Z uznaniem spotkały się działania DKWOC związane z udzieleniem wsparcia Ukrainie i pracą na rzecz podpisania memorandów międzynarodowych regulujących zasady współpracy dwustronnych, co przyczynia się do wzmocnienia regionalnej współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa” – podano.

PAP/twitter/

fot. pixabay/TheDigitalArtist

Skip to content