Ponad 3 tys. ochotników rozpoczyna szkolenie w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

Ponad 3 tys. ochotników rozpoczyna w poniedziałek (20 lutego) szkolenie w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Konsekwentnie zwiększamy liczebność Wojska Polskiego i tworzymy nowe jednostki – podkreślił wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

„Ponad 3000 ochotników rozpoczyna dziś szkolenie w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Konsekwentnie zwiększamy liczebność Wojska Polskiego i tworzymy nowe jednostki. Silna i wyposażona w nowoczesny sprzęt armia jest gwarancją naszego bezpieczeństwa” – napisał w poniedziałek na Twitterze Błaszczak.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa

To forma służby, która wprowadzona została na mocy ustawy O Obronie Ojczyzny, Obowiązuje od kwietnia 2022 roku.

Na ochotników czekają dwa etapy:

  1. To 28-dniowe szkolenie podstawowe. Obejmuje min. ćwiczenia musztry wojskowej, naukę obowiązujących regulaminów wojskowych i szkolenie czynne z bronią.
  2. Po złożeniu przysięgi kolej na specjalistyczne szkolenie. Trwa 11 miesięcy i jest połączone z wykonywaniem obowiązków w odpowiedniej jednostce wojskowej.

Każdy żołnierz, który przejdzie dobrowolną służbę wojskową, może złożyć wniosek o przeniesienie do zawodowej służby wojskowej, terytorialnej służby wojskowej lub do aktywnej rezerwy. Jeśli żołnierz nie złoży takiego wniosku, po ukończeniu kursu zostanie przeniesiony do rezerwy pasywnej.

twitter/MON/PAP

fot. twitter/@mblaszczak

Skip to content