Port Bratysława buduje terminal LNG. Wartość inwestycji to ok. 40 mln euro
Słowacja mocno inwestuje w gaz ziemny, decydując się na utworzenie terminalu LNG. Inwestycja naddunajskiego Portu Bratysława ma mieć powierzchnię 5500 metrów kwadratowych i warta jest około 40 milionów euro.
Projekt zakłada wyposażenie w postaci urządzeń do produkcji LNG, tankowania cystern samochodowych czy statków oraz magazynowania gazu ziemnego. Głównym celem jest znaczne obniżenie emisji gazów cieplarnianych, co tym samym przyczyni się do ekologizacji portu.
Rozpoczęcie budowy
Inwestycja jest częścią unijnego planu budowy korytarza transportowego Ren-Dunaj i przekształcenia transportu towarowego w bardziej ekologiczny. Pozwolić ma na to właśnie utworzenie połączenia wschód-zachód dzięki skorelowaniu dróg, kolei i śródlądowych dróg wodnych w Europie kontynentalnej. Sama budowa rozpocznie się w przyszłym roku i ma zakończyć się w 2026 roku.
„Kompleks terminali LNG w porcie publicznym (…) będzie połączony z komunikacją wewnętrzną portu i drogą wylotową (…) na autostradę D1. Proponowane połączenia wejść i zjazdów na drogi dojazdowe będą dobrze widoczne dla wszystkich uczestników ruchu” – czytamy w planach inwestora.
Lokalizacje Portu Bratysława
Port Bratysława podzielony jest na dwie części. Pasażerska znajduje się w dzielnicy Stare Miasto, a towarowa w Ružinovie.
Nowa inwestycja natomiast ma zostać umiejscowiona w głównym nurcie Dunaju, w odległości ponad 1 km od gęsto zaludnionego obszaru. Obecnie na Dunaju nie pływają żadne statki oparte na technologii LNG.