Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Portalem z Wilna do Lublina i z powrotem. Wyjątkowe instalacje stanęły w obu miastach

Podziel się tym wpisem:

Przed wileńskim dworcem i na placu Litewskim w Lublinie stanęły betonowe instalacje, które za pośrednictwem internetu przekazują obraz między oboma miastami. To efektu projektu „Portal” (lit. „Portalas”), który w taki symboliczny sposób łączy dwa miasta partnerskie.

Obiekt w kształcie koła, przypominający wirtualne drzwi, posiada duży ekran i kamery. Według autora projektu Benediktasa Gylysa konstrukcja ma być pomostem do bardziej otwartego świata, w którym ludzie mają możliwość zapoznać się z nowymi miejscami i kulturami. Ponadto „Portal” z założenia ma być platformą komunikacji dla przechodniów, instytucji i organizacji, która daje możliwość wymiany projektów, działań czy inicjatyw pomiędzy Wilnem a Lublinem.

Kolejne obiekty kwestią czasu

Organizatorzy projektu zapowiadają, że to nie koniec instalacji i kolejne powstaną już wkrótce. Planowane jest postawienie dziesiątek „Portali”, aby połączyć miejsca na całym świecie. Benediktas Gylys wraz ze swoją fundacją liczą, że w ten sposób przesłanie jedności dotrze do różnych ludzi, kultur i ruchów społecznych.

– To zaproszenie do porzucenia stereotypów, historycznych konfliktów i dzielących ludzkość złudzeń – stwierdził autor pomysłu.

Skip to content