„Potępiamy bezprawne i brutalne działania rosyjskich agentów”. Premierzy Polski, Słowacji i Węgier wspierają Czechów

Podziel się tym wpisem:

Po wideokonferencji poświęconej napięciom czesko-rosyjskim, premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej wydali oświadczenie, w którym szefowie rządów Polski, Słowacji i Węgier wyrażają swoją solidarność z Czechami „w związku z udziałem rosyjskich agentów wywiadu wojskowego w działaniach prowadzących do eksplozji w składzie amunicji we Vrbeticach w 2014 roku”.

Pilną wideokonferencję, w której udział wzięli także Andrej Babiš, Eduard Heger i Viktor Orbán zwołał szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki. Polska aktualnie sprawuje prezydencję w pracach V4. „Spotkanie to ma na celu omówienie sytuacji w obliczu eskalacji działań w ostatnich tygodniach ze strony Federacji Rosyjskiej” – informowano w zapowiedzi rozmowy premierów.

Po spotkaniu premierzy Polski, Słowacji i Węgier wyrazili pełną solidarność z Czechami, „bliskim partnerem i sąsiadem” wobec udziału „rosyjskich agentów wywiadu wojskowego w działaniach prowadzących do eksplozji w składzie amunicji we Vrbeticach w 2014 roku”.

Rosyjski „akt agresji”

„Potępiamy ten kolejny godny ubolewania akt agresji i naruszenia prawa międzynarodowego dokonany przez Rosję na europejskiej ziemi” – oświadczyli szefowie rządów. Skrytykowali także odpowiedź Rosji „na całkowicie uzasadnioną decyzję Republiki Czeskiej o wydaleniu 18 rosyjskich oficerów wywiadu”. Uznali ją za nieproporcjonalną.

„Wraz z premierem Czech zdecydowanie potępiamy bezprawne i brutalne działania rosyjskich agentów wywiadu” – czytamy w deklaracji. Przywódcy państw Grupy Wyszehradzkiej zgodnie stwierdzili, że „nie pozwolą”, aby aktywność Moskwy „podzieliła Europę”.

Czechy, Polska, Słowacja i Węgry podkreśliły swoją determinację, aby „wspólnie z innymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej podjąć działania na rzecz wzmocnienia naszej odporności”.

Źródło: Kancelaria Premiera RP

Fot. Krystian Maj/KPRM

Skip to content