Autor: Dr Tomasz Teluk

Potężna szajka finansowa rozbita na Łotwie

Podziel się tym wpisem:

Łotewska policja zatrzymała ponad 100 osób zamieszanych w nielegalny handel kryptowalutami i nieistniejącymi instrumentami finansowymi. Roczne zyski grupy przekraczały 35 mln euro rocznie.

Równocześnie aresztowano ponad setkę osób na Łotwie i na Litwie. Zamknięto trzy fałszywe call center, za pomocą których oferowano nielegalne usługi. Wydział ds. Cyberprzestępczości Wydziału Kontroli Przestępczości Gospodarczej Głównego Wydziału Kryminalnego Policji Państwowej wszczął także postępowanie o praniu brudnych pieniędzy.

Oszuści zajmowali się kryptowalutami lub naciągali klientów na trefne usługi finansowe, oferując duże zyski w którmkim czasie. Operatorzy call center mówili po po rosyjsku, angielsku, w hindi i po polsku. Z potencjalnymi klientami kontaktowano się także przez internet.  Zachęcano klientów do deponowania swoich oszczędności na wirtualnych kontach. Potem jednak oszuści unikali kontaktu i odmawiali zwrotu środków.

Grupa przestępcza składała się kilkunastu osób. Spółka za pomocą której dokonywali oszustw na dużą skalę zarejestrowana była na Łotwie i miała charakter fałszywego brokera. Stwierdzono także pranie brudnych pieniędzy, pochodzących z przestępstw. Śledztwo prowadzone było wspólnie z Europolem. Aresztowań dokonano m.in. w Rydze i w Wilnie, w sumie w 20 lokalizacjach.

Policja zatrzymała serwery, laptopy, telefony komórkowe, nośniki danych, karty pamięci, dokumenty, notatki i inne przedmioty należące do przestępców. Zatrzymano 14 osób, członków zorganizowanej grupy przestępczej – dziesięciu obywateli Łotwy, dwóch obywateli Białorusi, jednego obywatela Ukrainy i jednego obywatela Uzbekistanu. Ponadto zidentyfikowano ponad 70 pracowników call center jako odpowiedzialnych za pozyskiwanie nowych klientów i uczestniczących w procederze.

Schemat funkcjonowania fałszywych firm był prosty. Operator połączeń, dzwonił do potencjalnych klientów, proponując zakup dostępu do usług platformy i wpłatę zaliczki. Następnie nakłaniano klienta do dokonania jak największych zakupów lub wpłat coraz większych kwot. Inni pracownicy udzielali porad i wskazówek, wprowadzając klientów w błąd. Potem kontakt się urywał. 

Dzięki współpracy z Służbą Wywiadu Finansowego zamrożono środki na rachunkach zagranicznych instytucji kredytowych oraz udziały kapitałowe. Zamrożono łącznie 25 rachunków bankowych na Łotwie i za granicą, udziały w czterech spółkach, luksusowe pojazdy, nieruchomości i kryptowanuty. Śledztwo karne jest w toku a policja zaleca ostrożność w podejściu do tego typu usług reklamowanych w sieciach społecznościowych.

Skip to content