Potrzebna sprawiedliwa transformacja. Prezydent RP konsultował się z przywódcami Trójmorza przed szczytem klimatycznym

Podziel się tym wpisem:

Prezydent Polski Andrzej Duda jest jedynym przedstawicielem regionu na organizowanym przez prezydenta USA Joe Bidena szczycie klimatycznym. Przed wydarzeniem konsultował się w sprawie z transformacji energetycznej z prezydentami trzech państw Inicjatywy Trójmorza: Słowenii Borutem Pahorem, Litwy Gitanasem Nausedą oraz Bułgarii Rumenem Radewem.

– To, że zostaliśmy wybrani, by wziąć udział w szczycie klimatycznym pokazuje, że dla USA nasza część Europy się liczy – mówił prezydent Andrzej Duda podczas wideospotkania z dziennikarzami, podczas którego przekazał informacje dotyczące jego udziału w szczycie klimatycznym.

Trójmorze chce „sprawiedliwej transformacji”

– Rozmawiałem z Prezydentami państw członków Inicjatywy Trójmorza, jakie są ich oczekiwania względem szczytu, i te głosy z naszej części Europy są w istotnym stopniu ze sobą zbieżne – dodał Andrzej Duda. Jak tłumaczył, przywódcy z którymi rozmawiał podkreślają konieczność realizacji zasad „sprawiedliwej transformacji”.

Prezydent Polski wskazał, że kraje Europy Środkowo-Wschodniej potrzebują czasu, „aby proces przekształcenia realizować w taki sposób, by zabezpieczone były miejsca pracy”. Jego zdaniem, ważnymi cechami „sprawiedliwej transformacji” jest innowacyjność i stymulacja rozwoju gospodarczego.

Prezydent chce atomu w Polsce

Andrzej Duda opowiedział się za budową w Polsce elektrowni atomowych. W jego opinii takie jednostki trzeba zbudować na terenie Polski, a energia z nich wytwarzana powinna stanowić znaczący procent polskiego miksu energetycznego.

Mówiąc o odnawialnych źródłach energii, polityk przypomniał, że do 2030 r. Polska chce osiągnąć ich 30-proc. udział, „czyli de facto trzy razy tyle, ile jest dzisiaj”. Podkreślił też o znaczącej roli gazu jako przejściowego źródła energii, do czego przyczynić się mają inwestycje, takie jak Baltic Pipe czy rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu i budowa podobnej inwestycji na Pomorzu.

Źródła: PAP, Informacyjna Agencja Radiowa, prezydent.pl

Skip to content