Powstaje 1. Dywizja Piechoty Legionów WP

Autor: dr Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Ministerstwo obrony narodowej przedstawiło koncepcję utworzenia 1. Dywizji Piechoty Legionów. Będzie to nowa dywizja Wojska Polskiego, stacjonująca w Ciechanowie.

Jest to pochodna decyzji z września ubiegłego roku o utworzenia kolejnego związku taktycznego armii. Terytorialnie jednostka obejmie obszar między polem działań operacyjnych 16. i 18. Dywizji Zmechanizowanej. Częścią składowej dywizji będzie batalion czołgów. Na uposażenie jednostki trafi także nowo pozyskany sprzęt: czołgi Abrams lub K2 oraz haubice K9. Eksperci sugerują, że bardziej prawdopodobne jest bazowanie na uzbrojeniu koreańskim.

„We wrześniu 2022 roku, wicepremier i minister obrony narodowej podjął decyzję o powołaniu pełnomocnika MON ds. sformowania nowego – piątego związku taktycznego Wojska Polskiego – 1 Dywizji Piechoty Legionów. Nowa dywizja swoim zasięgiem obejmie obszar znajdujący się pomiędzy terenem odpowiedzialności 16 i 18 Dywizji Zmechanizowanej. W październiku ub. r. w Ciechanowie wicepremier-minister obrony narodowej ogłosił powstanie nowego batalionu czołgów, który będzie częścią nowo formowanej dywizji, w tej miejscowości zostanie również  ulokowane dowództwo dywizji.

Wnioski z przeprowadzonych ćwiczeń i symulacji doprowadziły do decyzji o formowaniu dywizji, która pod kątem struktury będzie podobna do funkcjonujących już 16 i 18 Dywizji Zmechanizowanej. Nowa dywizja zostanie wyposażona w najlepszy sprzęt wojskowy, którym już dysponuje Wojsko Polskie oraz będzie niebawem pozyskany (m.in. czołgi, haubice, wyrzutnia Langusta i moździerz Rak). Pozwoli to skuteczniej odstraszać potencjalnego agresora i przygotować skuteczniejszą obronę w razie ataku” – czytamy w komunikacie na stronie resortu.

Dywizja ciechanowska będzie już piątą dywizją Wojsk Lądowych. Na podstawie zeszłorocznej ustawy o Obronie Ojczyzny zwiększana jest obronność kraju, liczebność wojsk i jego modernizacja. Na zakończenie zeszłego roku Wojsko Polskie liczyło 164 tyś. żołnierzy. Docelowo ma być ich 300 tyś. Stąd potrzeba nowej organizacji struktur. Jest to zadanie wymagające i czasochłonne.

1. Dywizja Piechoty Legionów nawiązuje historycznie do jednostki piechoty Wojska Polskiego z czasów II RP. Pierwotnie była dowodzona przez generała Edwarda Śmigłego-Rydza. Dywizja brała udział w ofensywach na Wilno, wyzwoleniu Dyneburga i południowej Łotwy, operacji warszawskiej oraz w walkach na Ukrainie. W czasie II wojny światowej 1. Dywizja Piechoty Legionów broniła ojczyzny podczas kampanii wrześniowej. Wielu oficerów było też ofiarami zbrodni katyńskiej.

fot. twitter/@Polska_Zbrojna

Skip to content