Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Powstanie Śląskiego Systemu Magazynowania Energii coraz bardziej realne. Jest porozumienie w tej sprawie

Podziel się tym wpisem:

Poczyniono kolejne kroki w sprawie powstania systemu magazynowania energii na śląskich terenach pogórniczych. W trakcie spotkania w Ministerstwie Aktywów Państwowych instytucje zainteresowane udziałem w budowie podpisały porozumienie w tej kwestii i powołały wspólny Komitet Sterujący.

Twórcy pomysłu Śląskiego Systemu Magazynowania Energii dostrzegają wielkie możliwości w pogórniczych terenach i infrastrukturze szybowej dawnych kopalń. Uważają, że przy zastosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań mogą posłużyć za magazyn gromadzący energię.

Zadania Komitetu Sterującego

Powołany Komitet ma teraz za zadanie przygotować koncepcję przedsięwzięcia, a także sposób jego wdrożenia, opierając wszysto na szczegółowych analizach biznesowych. Wiemy już, że w przeciągu najbliższych kilku lat mogą powstać dwie testowe instalacje. Warunek jest jeden – konieczne jest pozyskanie odpowiedniego finansowania.

Za pierwszą koncepcję utworzenia systemu magazynowania odpowiada Instytut Techniki Górniczej Komag w Gliwicach. To właśnie dyrektor tej jednostki Dariusz Prostański, wraz z prezesem Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) Januszem Gałkowskim oraz prezesem Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Januszem Michałkiem, złożył podpis pod porozumieniem.

– Od wkładu tych podmiotów zależy sukces tej inicjatywy. To obopólna korzyść, bo nasze przedsięwzięcie to szansa na rozwój także i dla tych jednostek – stwierdził wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń. – Na tym pomyśle zyska cała polska energetyka oraz producenci, którzy wytwarzają energię z odnawialnych źródeł. Musimy pamiętać, że nowoczesne magazyny energii są kluczowe dla rozwoju OZE – dodał Soboń.

Plany inwestycji

Do 2026 roku planowane jest powstanie dwóch pilotażowych instalacji przy jednoczesnym opracowywaniu rozbudowy systemu i włączeniu go do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Testowe budowle miałyby znajdować się niedaleko szybów w Rudzie Śląskiej (szyb kopalni Śląsk), Bytomiu (szyb Budryk dawnej kopalni Centrum) i Zabrzu (szyb zamkniętej kopalni Makoszowy oraz zabytkowy szyb Gigant dawnej kopalni Pstrowski).

Obecnie pogórnicze tereny zajmują w województwie śląskim około 3 tysięcy hektarów. Składa się na to 13 tys. działek, niemal 5 tys. budunków czy około 30 szybów. Takich terenów po zamknięciu kolejnych kopalń będzie tylko przybywać.

Źródło: PAP, polskieradio.pl, Twitter

Skip to content