Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Pożar w fabryce dronów na Łotwie. W tle – Ukraina

Autor: dr Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Potężny pożar w amerykańskiej fabryce, zlokalizowanej nieopodal Rygi. Zwiadowcze drony produkowane w tym zakładzie miały trafiać na front ukraiński.

Do przypadkowego zaprószenia ognia doszło we wtorek. Po południu z ogniem walczyło około 50 strażaków, pożar trwał jeszcze do późnych godzin wieczornych. Fabryka należy do firmy Edge Autonomy. Firma została założona w 2009 r. Należy do amerykańskiego holdingu i jest światowym producentem bezzałogowców. Są one używane także w celach wojskowych

Zakład znajduje się w miejscowości Mārupe, niedaleko stolicy. Firma potwierdziła, że ogień spowodował znaczne straty. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a jednej udzielono niezbędnej pomocy medycznej – informują łotewskie media publiczne. Policja przekazała, że nie są na razie znane dokładne przyczyny zdarzenia, ale nic nie wskazuje na celowe podpalenie. Toczy się śledztwo w tej sprawie.

Policja na razie bada wątek przypadkowego zaprószenia lub usterki technicznej, która mogła wywołać pożar. Jednak nie wykluczony jest sabotaż. Dwa tygodnie temu firma poinformowała, że dostarcza drony na Ukrainę, które są kupowane w wyniku zbiórek publicznych. Niewykluczone więc, że pożar mógłby stanowić próbę sabotażu ze strony służb rosyjskich lub sympatyków Rosji z kręgów prorosyjskich na Łotwie.

Niektóre łotewskie media podawały, powołując się na świadectwach pracowników firmy, że ogień pojawił się tuż po wybuchu, który nastąpił w zakładzie. Potem zaczął się rozprzestrzeniać czarny, gęsty dym. Zakład zlokalizowany jest w pobliżu lotniska, skąd na miejsce przybyły pierwsze służby ratownicze. Ogień trawił halę produkcyjną o powierzchni 600 m2 i objął ok. 20 m2. Zniszczone zostały także trzy zaparkowane nieopodal samochody – podaje The Baltic Times.

fot. @nexta_tv

Skip to content