Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Prawnicy Karadžicia sprzeciwiają się przeniesieniu byłego przywódcy bośniackich Serbów do więzienia w Wielkiej Brytanii

Autor: Jakub Lachert
Podziel się tym wpisem:

Przywódca bośniackich Serbów Radovan Karadžić został skazany w marcu 2019 roku na karę dożywotniego pozbawienia wolności. Karadžić, jako jeden z niewielu liderów wojny w byłej Jugosławii, został skazany za ludobójstwo podczas działań w Srebrenicy, podczas których zostali zamordowani cywile.

We wtorek 11 maja, Trybunał ds. Zbrodni w byłej Jugosławii w Hadze zadecydował o odbyciu kary przez serbskiego polityka w jednym z brytyjskich więzień. Ta decyzja spotkała się ze sprzeciwem obrońców Karadžicia, którzy twierdzili, że umieszczenie skazanego w brytyjskim więzieniu będzie wiązało się z zagrożeniem „muzułmańskiego ekstremizmu”.

Powołano się na przypadek innego więźnia oskarżonego przez haski Trybunał generała Radosława Krstcia, który został zaatakowany przez współosadzonego w brytyjskim zakładzie karnym w Wakefield.

„Zagrożone bezpieczeństwo” b. przywódcy bośniackich Serbów

Według obrońców Karadžicia generał Krstić, który również odpowiadał za zbrodnie w Bośni i Hercegowinie, stał się ofiarą muzułmańskich ekstremistów. Dlatego w przekonaniu obrońców, Radovan Karadžić, jako przywódca bośniackich Serbów, jest postacią powszechnie znaną, co sprawia że jego bezpieczeństwo jest również zagrożone.

Generał Krstić trafił ostatecznie do zakładu karnego w Polsce. Można założyć, że odwołanie prawników Karadžicia znajdzie się ze zrozumieniem sędziów Trybunału w Hadze ponieważ próba zabójstwa tak ważnego osadzonego mogłoby być kompromitujące dla tej ważnej instytucji prawa międzynarodowego jakim jest Trybunał ds. Zbrodni w byłej Jugosławii.

Dotychczas nie udało się wyjaśnić kulisów śmierci Prezydenta Serbii Slobodana Miloševicia w haskim areszcie. Kolejnym incydentem było dopuszczenie do sytuacji, w której chorwacki oskarżony Slobodan Praljak podczas rozprawy przed haskim Trybunałem wypił truciznę.

Karadžić bohaterem radykałów

W państwach byłej Jugosławii działania Trybunału ds. Zbrodni w byłej Jugosławii spotyka się z licznymi zastrzeżeniami. W szczególności przez radykalne ugrupowania serbskie w Republice Serbskiej w Bośni i Hercegowinie oraz Serbii gdzie Radovan Karadžić przez część społeczeństwa traktowany jest jako bohater narodowy.

Jego przedwczesna śmierć w więzieniu doprowadziłaby do prób do odbudowy mitu walk etnicznych w byłej Jugosławii.

Fot. International Residual Mechanism for Criminal Tribunals (IRMCT)

Skip to content