Premier Kosowa Albin Kurti chce oskarżyć Serbię o ludobójstwo

Autor: Jakub Lachert
Podziel się tym wpisem:

Kosowski premier zapowiedział chęć pozwania Serbii (jako państwa) przed międzynarodowy sąd za akty ludobójstwa w trakcie działań armii, policji oraz sił paramilitarnych serbskich podczas wojny w Kosowie w latach 1998 – 1999.

W 2019 roku, z podobnym postulatem wystąpił Kadri Veseli – ówczesny Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego, który wzywał do stworzenia nowego trybunału międzynarodowego, mającego rozstrzygnąć kwestie ludobójstw popełnionych przez organa administracji serbskiej podczas wojny w Kosowie.

Ówczesny apel strony kosowskiej potraktowany był jako element wewnętrznej walki politycznej. Sam Kadri Veseli w 2020 roku został oskarżony przez Trybunał w Hadze za zbrodnie przeciw ludzkości i zbrodnie wojenne. Z kolei międzynarodowe organy sprawiedliwości uznały ten apel za trudny do zrealizowania.

Poprzednie wnioski dot. Serbii

Podobne wnioski były składane również przez Bośnię i Hercegowinę oraz Chorwację jednakże argumenty te nie zostały uznane przez międzynarodowy trybunał. Serbia nie powstrzymała ludobójstwa w Srebrenicy (Bośnia i Hercegowina) jednakże nie brała w nim udziału jako państwo. Wniosek chorwacki natomiast upadł ponieważ działania armii chorwackiej podczas wojny w byłej Jugosławii nosiły również znamiona ludobójstwa.

Trybunał ds. Zbrodni w byłej Jugosławii (ICTY) rozpatrywał wszystkie przypadki naruszeń wojennych podczas wojny indywidualnie. Oskarżenie o ludobójstwo państwa jest trudne do wykonania ponieważ w przypadku wojny w byłej Jugosławii akty ludobójstwa dokonywane były przez wszystkie strony. Dotychczasowe wyroki w przypadkach indywidualnych zbrodni w Kosowie podlegały oskarżeniom o zbrodnie wojenne a nie ludobójstwo.

Kwestia integracji europejskiej

Inicjatywa premiera Kurtiego o postawieniu Serbii w stan oskarżenia za ludobójstwo ma wymiar polityczny. Dialog polityczny pomiędzy Belgradem a Prisztiną prowadzony jest w kontekście europejskiej przyszłości regionu. Postawienie Serbii oskarżenia o ludobójstwo w trakcie wojny w Kosowie prawdopodobnie zablokowałoby cały proces integracji europejskiej na najbliższe dekady, co prowadziłoby do pogłębiającej się izolacji regionu oraz wzrostu napięć etnicznych. Strona kosowska takimi działaniami próbuje budować swoją pozycję w negocjacjach pokojowych z Serbią, które nadal są dalekie od rozstrzygnięcia.

Biorąc pod uwagę zaawansowanie rozmów akcesyjnych Serbii z Unią Europejską to zablokowanie procesu integracji europejskiej Bałkanów Zachodnich byłoby bardziej bolesne dla strony serbskiej niż Prisztiny, która nadal nie otrzymała statusu oficjalnego kandydata do wspólnoty.

Skip to content