Premier Morawiecki apeluje o większe zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w Inicjatywę Trójmorza

Podziel się tym wpisem:

– Uważam, że ten nowy wymiar, który stworzyliśmy wspólnie z innymi krajami – Inicjatywa Trójmorza – jest wciąż niedoceniany przez administrację Stanów Zjednoczonych – stwierdził w rozmowie z Ianem Brzezińskim z Atlantic Council szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki.

Podczas rozmowy Mateusz Morawiecki przypomniał, że kraje Europy Środkowo-Wschodniej „znalazły się po złej stronie żelaznej kurtyny”. Konsekwencją tego są zapóźnienia infrastrukturalne i gospodarcze, które – jak podkreślił – region szybko nadrabia.

Premier chce większego zaangażowania Waszyngtonu

Jak przekazała Kancelaria Premiera, szef rządu wskazał, jak pisze KPRM, na „konieczność większego zaangażowania USA w strategiczny dla odbudowy po pandemii projekt Trójmorza, który wykorzysta duży potencjał inwestycyjny Europy Środkowo-Wschodniej”. Jego zdaniem Inicjatywa „jest wciąż niedoceniana” przez Waszyngton.

Mateusz Morawiecki wskazał, że kraje Trójmorza mają bliskie relacje ze Stanami Zjednoczonymi i USA powinny wykorzystać szansę na wzmocnienie współpracy wojskowej i gospodarczej. – Tak, jest tu obecna część amerykańskich żołnierzy i amerykański biznes, ale są europejskie kraje, które są znacznie większymi inwestorami i które są tutaj obecne w większym stopniu niż Stany Zjednoczone – zauważył w rozmowie z Atlantic Council.

Premier mówił też o konieczności zacieśniania współpracy w zakresie bezpieczeństwa między USA a Unią Europejską. – Mamy ten sam system wartości interesy dotyczące wyzwań pojawiających się na horyzoncie jak: Rosja, międzynarodowy terroryzm, Chiny, potencjalna czwarta fala pandemii, wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi i nierównościami i powinniśmy wspólnie im zaradzić – podkreślił, cytowany w rządowym komunikacie.

USA-UE-Rosja-Chiny

Mówiąc o Rosji Mateusz Morawiecki przypomniał, że Waszyngton może odegrać „kluczową rolę” w zatrzymaniu realizacji Nord Stream 2. Byłby to, jak ujął, „bardzo silny sygnał solidarności transatlantyckiej”.

Z kolei odnosząc się do Chin, polski premier wyraził opinię, że należy „powstrzymać ekspansję kapitału chińskiego w strategicznych obszarach gospodarki UE”. Wskazał w tym kontekście na trójmorską dwunastkę.

– Stworzyliśmy Inicjatywę Trójmorza, aby wzmocnić naszą tożsamość i siłę naszej gospodarki w stosunku do Chin – oświadczył.

Źródła: Atlantic Council, KPRM

Fot. Krystian Maj/KPRM

Skip to content