Premier Morawiecki w Kijowie

Autor: Marcel Bartczak
Podziel się tym wpisem:
Polska delegacja, której członkami oprócz szefa rządu byli m.in. wicepremierzy Jarosław Kaczyński i Jacek Sasin, udała się w środę do Kijowa na konsultacje z rządem Ukrainy.

Na wspólnej konferencji prasowej premiera Morawieckiego i premiera Szmyhala poinformowano o podpisaniu memorandów dotyczących współpracy transgranicznej i celnej, polityki regionalnej, energetyki, polityki wojskowo-obronnej, polityki ekologicznej, oraz odbudowy Ukrainy.

Premier Morawiecki podkreślił działanie Polski na rzecz wsparcia Ukrainy w eksporcie jej towarów, w tym m.in. zboża, po tym jak Rosja dokonała blokady ukraińskich portów. Brak możliwości wyeksportowania zboża z Ukrainy mógłby mieć poważne konsekwencje w postaci problemów z zabezpieczeniem żywności, szczególnie dla północnej Afryki i Bliskiego Wschodu.

„Staramy się również wypracować nowe rozwiązania, nowe połączenia, nowe rozwiązania infrastrukturalne, poprzez które również w przyszłości będziemy mogli pomagać w w eksporcie ukraińskich towarów.” – powiedział premier Morawiecki

Premier, wraz z wicepremierem Sasinem i ministrem ds. wspólnot lokalnych i rozwoju terytorialnego Ołeksijem Czernyszowem uczestniczyli również w otwarciu miasteczka domków kontenerowych w Borodziance pod Kijowem.

„Polska będzie hubem gospodarczym dla niepodległej Ukrainy i już dzisiaj będziemy starali się pomagać” – powiedział mediom w Borodziance Morawiecki.

W czasie konferencji prasowej w kancelarii premiera Ukrainy premier Morawiecki odniósł się również do zakończonego we wtorek specjalnego szczytu Unii Europejskiej, na którym uzgodniono szósty pakiet sankcji wobec Rosji, który obejmuje zakazem import rosyjskiej ropy do UE.

Denys Szmyhal, premier Ukrainy, ogłosił utworzenie wspólnego polsko-ukraińskiego przedsiębiorstwa produkującego broń i sprzęt wojskowy oraz sprzęt uzupełniający

„To wprowadzi naszą współpracę na nowy poziom i pozwoli na stworzenie współczesnych rodzajów broni” – dodał Szmyhal

Premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński otrzymali w środę wysokie ukraińskie odznaczenie.

„Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uhonorował premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego Orderem Jarosława Mądrego drugiej klasy.” – powiedział premier Szmyhal, dodając: „Prezydent odznaczył naszych prawdziwych przyjaciół, naszych braci za nieustanną pomoc zarówno przed rozpoczęciem wojny jak i po jej rozpoczęciu.”

Order Księcia Jarosława Mądrego jest odznaczeniem nadawanym w pięciu klasach za wybitne zasługi dla Ukrainy w różnych dziedzinach.

Zdjęcie ilustracyjne: Twitter / @Denys_Shmyhal

Skip to content