Premier Ukrainy spotkał się z szefem polskiego rządu. „Potwierdzam naszą gotowość do bycia częścią Inicjatywy Trójmorza”

Podziel się tym wpisem:

Premierzy Polski i Ukrainy – Denys Szmyhal i Mateusz Morawiecki – spotkali się przy okazji XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Jak zaznaczył ten pierwszy, „konstruktywne rozmowy” dotyczyły kwestii „relacji dwustronnych, partnerstwa strategicznego”.

Premier Ukrainy podczas konferencji w Karpaczu podkreślił, że i Warszawa, i Kijów mają podobną wizję dot. projektu Nord Stream 2 (któremu, jak zaznaczył „kategorycznie się sprzeciwiają) i działań Rosji w regionie. Wskazał na „współpracę w sferze energetycznej mającą strategiczny charakter”. Przypomniał, że dzięki niedawno zawartej umowie, za wschodnią granicą gaz wydobywać będzie Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

– Omówiliśmy też perspektywę realizacji ważnych projektów infrastrukturalnych, jak Via Carpatia czy magistrali transportowych, m.in. Odessa-Gdańsk – podkreślił Szmyhal.

W kontekście międzynarodowych formatów premier Ukrainy zaznaczył poparcie Polski dla jej starań w kierunku akcesji do Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego. Mówił też o „dalszej współpracy” w ramach Platformy Krymskiej i „innych regionalnych inicjatyw”. „Nowe formy” wspólnego działania zyskuje, jak mówił Trójkąt Lubelski. – Zaproponowałem spotkanie Trójkąta na szczeblu premierów – zaznaczył.

Ukraina chce zbliżenia z Trójmorzem

– Potwierdzam gotowość Ukrainy, by stać się częścią Inicjatywy Trójmorza – powiedział Denys Szmyhal. Choć z zasady członkowie tego formatu muszą należeć do UE, to polityk wskazał, że nie łączy on jedynie państw spełniających ten warnek, a przedstawiciele trójmorskich krajów „wielokrotnie podkreślali perspektywę takiej formy współpracy”. Jego zdaniem bliska kooperacja Ukrainy i Trójmorza będzie korzystna dla ukraińskiej gospodarki.

Mateusz Morawiecki mówił z kolei m.in. o Platformie Krymskiej jako odpowiedzi na „aspiracje imperialne ze strony Rosji”. – Poprzez tę Platformę dajemy wyraz naszego szacunku dla prawa międzynarodowego, suwerenności państw – wskazał. Również wskazał na energetyczną współpracę obu sąsiadów.

Wideo z konferencji premierów Morawieckiego i Szmyhala można obejrzeć tutaj.

Fot. Adam Guz/Kancelaria Premiera

Skip to content