Premierzy Litwy, Łotwy, Estonii oraz Polski potępiają działania Białorusi na granicy z UE. „Wzywamy do podjęcia zdecydowanych działań”

Podziel się tym wpisem:

Wyrażamy poważne zaniepokojenie sytuacją na granicach Litwy, Łotwy i Polski z Białorusią. Jest dla nas jasne, iż bieżący kryzys został zaplanowany i w sposób systematyczny zorganizowany przez reżim Aleksandra Łukaszenki – czytamy we wspólnym oświadczeniu premierów Litwy, Łotwy, Estonii oraz Polski.

„Wykorzystywanie imigrantów w celu zdestabilizowania sąsiadujących państw stanowi wyraźne naruszenie prawa międzynarodowego i kwalifikuje się jako atak hybrydowy przeciwko Litwie, Łotwie i Polsce, a tym samym przeciwko całej Unii Europejskiej” – zaznaczyli Ingrida Šimonytė, Krišjānis Kariņš, Kaja Kallas i Mateusz Morawiecki.

Ponadto w komunikacie politycy wskazują, że atak wymierzony wobec tych państw jest zarazem ciosem skierowanym w całą Unią Europejską. Szefowie rządów doceniają przy tym deklaracje Unii i państw członkowskich o wspólnej obrony granic zewnętrznych Wspólnoty.

Zmiana podejścia do granic

„W Unii Europejskiej powinniśmy wykorzystać tę sytuację, aby ponownie przemyśleć podejście do obrony naszych granic. Mocno wierzymy, że ochrona granic zewnętrznych Europy jest nie tylko obowiązkiem poszczególnych państw członkowskich, ale również wspólną odpowiedzialnością całej Unii Europejskiej” – czytamy dalej w oświadczeniu.

Premierzy Litwy, Łotwy, Estonii oraz Polski apelują jednocześnie do unijnych instytucji o baczniejsze pochylenie się nad całą problematyką migracji. Zwrócono się także o dodatkowe środki finansowe, które pokryją koszty działania na wspomnianych wcześniej granicach.

Winna Białoruś

Oświadczenie zawiera także apel w stronę ONZ, a zwłaszcza Rady Bezpieczeństwa. Szefowie rządów Polski i krajów bałtyckich domagają się wyciągnięcia konsekwencji wobec Białorusi za takie traktowanie imigrantów na swoim terytorium.

„Białoruś musi przyjąć pełną odpowiedzialność za osoby, którym sama zorganizowała przyjazd na swoje terytorium. Niedopuszczalnym jest, aby osoby, które przybyły na Białoruś były bezprawnie kierowane na granice zewnętrzne UE, a następnie powstrzymywane przed powrotem do swoich krajów zamieszkania” – piszą szefowie rządów.

Premierzy jednocześnie podkreślają, że są „gotowi udzielić wszelkiej niezbędnej ochrony osobom, które przybywają do naszych krajów na warunkach międzynarodowego prawa uchodźczego i naszych zobowiązań”. Zaznaczają jednak, że dalej będą działać wielotorowo, aby „zapobiec jakiejkolwiek dalszej nielegalnej imigracji zorganizowanej przez państwo białoruskie.”

Źródło: gov.pl

Fot. Frontex/Twitter

Skip to content