Premierzy Polski, Litwy, Łotwy i Estonii o sytuacji na granicy z Białorusią. „Winę za to ponosi reżim w Mińsku”

Podziel się tym wpisem:

Białoruś ponosi pełną odpowiedzialność za sytuację, która ma miejsce na granicy zewnętrznej UE. Mińsk musi zająć się obywatelami innych państw, których wpuścił do kraju zgodnie z prawem – stwierdzili szefowie rządów na wspólnej wideokonferencji premierów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.

Spotkanie skupiło się wokół kwestii granicy z Białorusią i napływu migrantów do Europy z tego kraju. Wideokonferencja odbyła się na prośbę premiera Mateusza Morawieckiego.

Białoruś prowadzi dezinformację

Szefowie rządów potwierdzili, że dotychczas podjęte działania, które mają na celu ochronę granic z Białorusią przynoszą zadowalający efekt. Skutkiem tego jest zmniejszona liczba prób nielegalnego przekraczania granicy.

Premierzy również przypomnieli, że Białoruś prowadzi działania hybrydowe w postaci dezinformacji, oskarżając kraje sąsiednie o „niehumanitarne traktowanie uchodźców na granicy”. Ponadto dodają, że migranci nie znajdują się na „ziemi niczyjej”, czyli szarej strefy bez niczyjej odpowiedzialności. „W rzeczywistości jest to terytorium białoruskie, a władze tego kraju ponoszą pełną odpowiedzialność za sytuację obywateli innych państw, których legalnie wpuściły na swoje terytorium” – czytamy w komunikacie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opublikowanym po spotkaniu.

Atak Łukaszenki na Unię Europejską jest daremny, bowiem nie zmieni to naszej polityki wobec reżimu w Mińsku. Ważne jest pociągnięcie Białorusi do odpowiedzialności za znęcanie się i maltretowanie ludzi na swoim terytorium – napisała z kolei na Twitterze premier Estonii Kaja Kallas.

Komunikacja jest kluczowa

„Ważne będzie przekazywanie prawdziwych informacji na temat rzeczywistej sytuacji na granicach oraz działań podejmowanych przez służby Polski, Litwy i Łotwy. Komunikacja odbędzie się z uwzględnieniem organizacji zajmujących się prawami człowieka, NGO, Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz Unii Europejskiej” – stwierdzono w oświadczeniu.

W wideokonferencji, oprócz premiera Mateusza Morawieckiego, wzięli udział premierzy: Litwy Ingrida Simonyte, Łotwy Arturs Karins i Estonii Kaja Kallas. Spotkanie szefów rządów było odpowiedzią na wzrastającą liczbę nielegalnych migrantów na granicach Białorusi z UE.

Źródło: PAP, gov.pl

Fot. Mateusz Morawiecki/Facebook

Skip to content