Prezes OGTSUA, operatora gazociągów przesyłowych na Ukrainie: sukcesy Polski na rynku gazu otwierają przed nami nowe możliwości

Podziel się tym wpisem:

– Nasi polscy partnerzy osiągnęli znaczący sukces w realizacji planu stopniowego wycofywania gazu z Rosji i dywersyfikowania źródeł tego surowca – oświadczył Serhij Makogon, prezes OGTSUA, operatora gazociągów przesyłowych na Ukrainie.

Serhij Makogon gościł niedawno w Polsce jako członek delegacji ukraińskiej pod przewodnictwem tamtejszego ministra energetyki – Hermana Hałuszczenko – w trakcie szczytu P-TECC 2021 (Partnerstwa na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetyczno-Klimatycznej).

Szef OGTSUA rozmawiał m.in. z pełnomocnikiem polskiego rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotrem Naimskim. Omawiano wówczas możliwości polsko-ukraińskiej współpracy energetycznej.

W komunikacie opublikowanym przez OGTSUA zacytowano wypowiedź Makogona, który wskazywał na „znaczące sukcesy” Polski w sferze uniezależnienia się od rosyjskiego gazu. Przypominał o zbudowaniu terminalu LNG i planów zrealizowania kolejnych inwestycji tego typu, mówił również o wchodzącej w finalny etap budowie gazociągu Baltic Pipe. – Zakończono również budowę interkonektorów z krajami bałtyckimi i Słowacją – podkreślił.

Według Makogona „pozytywne doświadczenia Polski otwierają nowe możliwości także dla Ukrainy”. Wymienił możliwość magazynowania przez Polskę surowca w podziemnych magazynach za wschodnią granicą. Wyraził też opinię, że dywersyfikacja dostaw przełoży się na demonopolizację unijnego rynku błękitnego paliwa, co pomoże ustabilizować „realną cenę rynkową” gazu.

Źródło: tsoua.com, Ukrinform

Skip to content